Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 22.10.2014

Komorowski: Kancelaria Prezydenta przygotuje nowelizację Ordynacji podatkowej

Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika - zapowiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.
Prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie na obradującym w Warszawie Polskim Kongresie Gospodarczym Nauka dla biznesu, biznes dla naukiPrezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie na obradującym w Warszawie Polskim Kongresie Gospodarczym "Nauka dla biznesu, biznes dla nauki" PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski: opóźnienie polskiej nauki widać chociażby w liczbie patentów zgłaszanych jednocześnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii (IAR)
  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska: rozwój społeczny i gospodarczy Polski trzeba skierować na nowy tor (IAR)
  • Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski: trzeba usunąć bariery we współpracy na linii biznes-nauka (IAR)
Czytaj także

Prezydent wygłosił przemówienie na obradującym w Warszawie Polskim Kongresie Gospodarczym "Nauka dla biznesu, biznes dla nauki".
- Kancelaria Prezydenta nie czekając na gruntowną modyfikację prawa podatkowego, która jest konieczna, przygotuje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika - powiedział Komorowski w swoim wystąpieniu na Kongresie Gospodarczym.
Wzmocnienie współpracy biznesu i nauki
Zdaniem Komorowskiego zbyt często oddzielnie mówi się o gospodarce i o nauce. W związku z tym, jak zapowiedział, zgłosi rekomendacje, które będą służyć wzmocnieniu współpracy biznesu i nauki.
Jak tłumaczył prezydent, będą to rozwiązania, które mają ułatwić m.in. zatrudnianie przez polskie uczelnie wyższe obcokrajowców.

Prezydent mówił, że opóźnienie polskiej nauki widać chociażby w liczbie patentów, zgłaszanych jednocześnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W Szwecji w ostatnich latach liczba tych patentów wynosiła średnio 74 na milion mieszkańców, w Polsce 0,6 patentu, a w Czechach 1,7 patentu na milion mieszkańców - powiedział.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska mówiła, że rozwój społeczny i gospodarczy Polski trzeba skierować na nowy tor. - To musi zachodzić na paru poziomach i myślę, że różnymi narzędziami - zaznaczyła. Według niej, to nie jest tylko kwestia prawodawstwa, to nie tylko narzędzia finansowe, to jest zmiana całej kultury. Dodała, że proces ten już trwa, ale trzeba mu nadać dużo większą dynamikę. Minister mówiła między innymi o zwiększeniu w przyszłym budżecie pieniędzy na naukę o 10 procent. Mówiła też o planach osiągnięcia nakładów na badania do 2 procent PKB w 2020 roku. Zaznaczyła jednak, że niezbędne tu będzie zaangażowanie przedsiębiorców.

IAR/PAP, awi