Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 08.01.2015

Ukraina dostanie z Unii 1,8 mld euro. Ale musi wdrożyć reformy

Komisja Europejska zaproponowała nowy program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości 1,8 mld euro - poinformował w czwartek w Rydze szef KE Jean-Claude Juncker.
Szef KE Jean-Claude Juncker i premier Republiki Łotewskiej Laimdota StraujumaSzef KE Jean-Claude Juncker i premier Republiki Łotewskiej Laimdota StraujumaPAP/EPA/VALDA KALNINA
Posłuchaj
  • Na Ukrainę przybyła misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego - relacja Krzysztofa Renika z Kijowa (IAR)
  • Ukraina potrzebuje solidarnego wsparcia europejskich krajów. Decyzja, która została dziś podjęta jest potwierdzeniem, że europejska solidarność to nie są tylko puste słowa, ma ona odzwierciedlenie w rzeczywistości - powiedział Jean-Claude Juncker (IAR)
Czytaj także

Wsparcie w formie kredytów średnioterminowych ma zostać przeznaczone na poprawę równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej Ukrainy, która boryka się z recesją. Przyznanie pomocy będzie uzależnione od wdrażania przez ten kraj koniecznych reform.

- Ukraina nie jest sama. Europa stoi zgodnie po stronie Ukrainy i programu reform przedstawionego przez nowy rząd - oświadczył Juncker po spotkaniu KE z rządem Łotwy, która przejęła 1 stycznia półroczne przewodnictwo w Unii.
Podkreślił, że solidarność UE z Ukrainą nie jest tylko "martwym zapisem". - Nasze działania pokazują to dobitniej niż słowa. Unia Europejska zapewniła (Ukrainie) bezprecedensową pomoc finansową, a dzisiejsza propozycja świadczy o tym, że jesteśmy gotowi kontynuować wsparcie - powiedział Juncker.
Potrzebna jeszcze akceptacja
Nowy program pomocy makrofinansowej musi zostać jeszcze zaakceptowany przez państwa unijne i Parlament Europejski. Warunkiem jego uruchomienia będzie kontynuowanie przez Ukrainę wdrażania porozumień z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a także realizacja reform gospodarczych i politycznych, do których władze ukraińskie zobowiążą się w memorandum uzgodnionym z KE.
Chodzi przede wszystkim o dalszą konsolidację finansów publicznych, reformę sektorów energii i bankowego, a także poprawę zarządzania gospodarczego, walkę z korupcją i reformę sądownictwa.
W 2014 r. KE przekazała Ukrainie 1,36 mld euro w ramach dwóch dotychczasowych programów pomocy makrofinansowej, a do wiosny 2015 r. oczekiwana jest wypłata ostatniej raty z tych programów w wysokości 250 mln euro.

Przedstawiciele MFW na Ukrainie

Z kolei na Ukrainę przybyła w czwartek misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ma ona zapoznać z się tempem wprowadzania przez Kijów reform gospodarczych i zdecydować o przekazaniu Ukrainie trzeciej transzy obiecanej w ubiegłym roku pomocy finansowej.

Ukraina otrzymała w ubiegłym roku obietnicę przekazania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wsparcia w wysokości 15 miliardów dolarów. Pomoc ta przekazywana jest w kilku transzach.

W ubiegłym roku Kijów otrzymał już dwie takie transze.

Kolejna transza pomocy MFW dla Ukrainy >>>

Rozpoczynająca obecnie prace na Ukrainie misja Funduszu ma się przyjrzeć realizacji przez władze w Kijowie zobowiązań dotyczących reformowania gospodarki.

Przeprowadzenie reformy podatkowej, urynkowienie cen energii, zmniejszenie wydatków państwa, a przede wszystkim skuteczna walka z korupcją to podstawowe warunki odblokowania kolejnych transz pożyczkowych MFW.

Pomoc uzależniona od realizacji budżetu

Realizacja tegorocznego budżetu Ukrainy w dużym stopniu zależeć będzie od przyznania temu krajowi zagranicznych kredytów. Premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, iż po negocjacjach z kredytodawcami, w tym także z MFW, budżet zostanie w lutym poddany analizie i ewentualnej nowelizacji.

IAR/PAP, awi

/