Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 18.03.2015

Ordynacja podatkowa: to praktyka o wszystkim zadecyduje

Zaczęły się konsultacje na temat nowej Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy mają dać podatnikom więcej praw, a fiskusowi oręż w walce z nieuczciwymi podatnikami - zapowiada premier Ewa Kopacz.
Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Barbara Surdykowska, prawniczka Komisji Krajowej Solidarności; Kamil Maliszewski, analityk DM mBankuCezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Barbara Surdykowska, prawniczka Komisji Krajowej „Solidarności”; Kamil Maliszewski, analityk DM mBankuPR24
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Barbara Surdykowska, prawniczka Komisji Krajowej „Solidarności”; Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Barbara Surdykowska, prawniczka Komisji Krajowej „Solidarności”; Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Warunkiem  poprawnego działania nowej ustawy jest szybkie rozstrzyganie sporów sądowych, mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

O poprawę polskiego sądownictwa apeluje Barbara Surdykowska, prawnik z Biura Komisji Krajowej „Solidarności”.

- Największy problem z polskim sądownictwem jest taki, że w ciągu ostatnich pięciu lat wydano duże pieniądze na poprawę wyposażenia sądów, zwiększenie liczby etatów, a cały czas nie widać poprawy, jeśli chodzi o liczbę spraw zaległych - mówi Barbara Surdykowska.

Barbara Surdykowska: cały czas nie widać poprawy, jeśli chodzi o liczbę spraw zaległych

 

W opinii prawniczki z „Solidarności” najważniejsze jest staranne, a nie pod presją bieżących oczekiwań, przygotowanie prawa.

- Jeżeli chodzi o Ordynację podatkową, to należy zachować spokój. Wolność postępowania legislacyjnego, korzystanie z Rady Legislacyjnej, z ekspertów tutaj jest niezbędne. Nie może być to projekt zrobiony pospiesznie, pod wpływem tego, że prof. Leszek Balcerowicz czy prezydent Bronisław Komorowski podejmują pewne działania i teraz rząd musi w ekspresowym tempie pokazać, że coś robi - mówi Barbara Surdykowska.

Barbara Surdykowska: jeżeli chodzi o Ordynację podatkową, to należy zachować spokój

 

Nowe przepisy mają zawierać klauzule o unikaniu opodatkowania. Praktyka wskazuje, że sytuacja wraz z uchwaleniem nowego prawa wcale nie musi się poprawić, zauważa prezes ZPP.

- Praktyka będzie taka, że ci, którzy to robią, czyli korporacje, głównie  międzynarodowe, nie zostaną ruszone, bo urzędnicy będą się bali stada prawników, PR-owców i ambasadorów różnych krajów i nic się im nie zrobi. Natomiast zostanie wręczona urzędnikom w powiatach pałka na małych i średnich przedsiębiorców. To będzie kolejny dramat - mówi Cezary Kaźmierczak.

Cezary Kaźmierczak: sytuacja wraz z uchwaleniem nowego prawa wcale nie musi się poprawić

 

Unikanie opodatkowania to klauzule wpisywane w system prawny wielu państw zachodnich, przypomina Kamil Maliszewski, analityk mBanku.

- Tego typu klauzule istnieją w bardzo wielu krajach Europy Zach. To normalne, że zostaje to wpisane do systemu prawnego. Ważne jest to, że ciężar dowodu ma spoczywać na fiskusie. W tej sytuacji zostanie zachowana naczelna zasada, która ma przyświecać nowej Ordynacji, czyli że wszystkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika – mówi Kamil Maliszewski.

Kamil Maliszewski: unikanie opodatkowania to klauzule wpisywane w system prawny wielu krajów Europy Zach.

 

Zdaniem analityka mBanku, grozi nam w przyszłości wiele poprawek i nowelizacji przygotowywanej właśnie Ordynacji podatkowej.

- Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby nową Ordynację udało się uchwalić jeszcze w tej kadencji. Jeżeli tak się stanie i tej projekt będzie przygotowany za szybko, to stanie się tak jak z obecną Ordynacją, która doczekała się niezliczonej liczny nowelizacji, i w niczym to nie poprawi sytuacji. Zrobienie tego projektu za szybko byłoby wielkim problemem – mówi Kamil Maliszewski.

Kamil Maliszewski: zrobienie projektu nowej Ordynacji za szybko byłoby wielkim problemem

 

Pierwsza Ordynacja podatkowa powstała w 1934 roku, a następna w 1997 roku. Obecnie obowiązująca przeszła już ponad 80 nowelizacji i zmian, które wynikały z dwudziestu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Grażyna Raszkowska, awi