Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 08.04.2015

Nowy hit kolekcjonerski NBP: dawno zapomniane banknoty z PRL

Narodowy Bank Polski w 20 rocznicę denominacji polskiego złotego przygotował nowy hit kolekcjonerski - album, w którym znajduje się zestaw banknotów wyemitowanych przez polski bank centralny w latach 1973 – 1996. Wśród nich banknot z błędem czy tylko z panoramą warszawy
Banknoty przygotowane w tym kolekcjonerskim zestawie mają nominały od 10 złotych do dwóch milionów starych złotychBanknoty przygotowane w tym kolekcjonerskim zestawie mają nominały od 10 złotych do dwóch milionów starych złotychPolskie Radio
Posłuchaj
  • NBP wydał album, w którym znajduje się zestaw banknotów wyemitowanych przez polski bank centralny w latach 1973 – 1996.O kolekcjonerskim zestawie mówi Zastępca Dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP, Barbara Jaroszek./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

- Wielu z nas pamięta jak posługiwało się nimi w sklepach. Przygotowaliśmy łącznie 23 banknoty, z czego 22 pochodzi z serii Wielcy Polacy, a jeden banknot to ciekawostka z nominałem 200 tysięcy złotych – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Zastępca Dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP, Barbara Jaroszek.

Wszystkie banknoty zostały zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha, który jest autorem również współczesnych dwóch serii banknotów znajdujących się w obiegu.

- Banknoty przygotowane w tym kolekcjonerskim zestawie mają nominały od 10 złotych do dwóch milionów starych złotych.

Jedyny banknot z wizerunkiem Warwszawy

- Ciekawostek jest bardzo wiele. Dla mnie osobiście wyjątkowy jest banknot o nominale 200 tysięcy złotych, ponieważ, jako jedyny nie przedstawia żadnego wizerunku tylko panoramę Warszawy.

Banknot z błędem

Inną ciekawostką jest banknot przedstawiający Ignacego Paderewskiego, który na odwrotnej stronie ma błąd. W lewym dolnym rogu brakuje po prostu literki N – mówi Barbara Jaroszek.

Cały zestaw banknotów będzie można kupić w oddziałach NBP i na stronie internetowej www.nbp.pl już od 16 kwietnia tego roku w cenie 190 zł. Dostępnych będzie 23 tysiące takich kompletów. Banknoty są nieużywane i pochodzą prosto ze skarbca Narodowego Banku Polskiego.

Arkadiusz Ekiert

/