Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Przerwa 29.04.2015

GUS sprawdził, jak wykorzystujemy czas. Ile na pracę, a ile na przyjemności?

Dzięki badaniom, które GUS wykonuje co 10 lat, możemy się dowiedzieć, ile czasu w ciągu przeznaczamy średnio na pracę zawodową, ile na zajęcia domowe i jak spędzamy czas wolny.
GUS sprawdził, jak wykorzystujemy czas. Ile na pracę, a ile na przyjemności?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • - Czas wykonywanej pracy zawodowej w ciągu ostatnich dziecięciu lat znacznie się wydłużył - tłumaczy dr Piotr Łysoń z Głównego Urzędu Statystycznego. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Pracujemy coraz więcej. - Czas wykonywanej pracy zawodowej w ciągu ostatnich dziecięciu lat znacznie się wydłużył - tłumaczy dr Piotr Łysoń z Głównego Urzędu Statystycznego. - Czas poświecany pracy przez tych, którzy pracują jest istotnie większy. O wzrósł o około pół godziny średnio w całej zbiorowości. Silniej wzrósł u kobiet - dodaje.

Młodzi bardziej skomputeryzowani

Coraz częściej z komputera i z internetu. - O prawie 20 pkt. procentowych wzrósł odsetek tych, którzy w dniu badania korzystali z komputera i internetu. To trzeba wiązać ze wzrostem wyposażenia gospodarstw domowych w komputer z internetem - dodaje.

W badaniu sprawdzono też jak dużo czasu poświęcamy zajęciom i pracom domowym - i tu także można zaobserwować zmiany - tłumaczy profesor Ilona Błaszczak - Przybycinska ze Szkoły Głównej Handlowej

Coraz więcej mężczyzn zajmuje się domem

- Jest bardzo wysoki czas poświęcany na zajęcia i prace domowe. Wartość pracy domowej w przeliczeniu na jedną osobę wynosi 1671 zł. Dla kobiet to 2113 zł , a dla mężczyzn 1218 - twierdzi.
Wartość pracy domowej w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosło - bo o blisko 30 proc. Co ważne rośnie liczba mężczyzn, którzy także zajmują się domem...
Biorąc pod uwagę dane z poprzednich lat widać wyraźnie także - że mimo - że jesteśmy coraz bardziej obciążeni pracą zawodowa - to znajdujemy więcej czasu na rekreacje i sport. Następne badanie budżetu czasu ludności za 10 lat. 
Wyniki badań budżetu czasu ludności pokazują pełny i rzetelny obraz gospodarowania czasem - bo udział  w nim polega na notowaniu - co 10 minut - czynności, jakie wykonujemy w ciągu dnia. Dotyczy to zawsze dwóch dni: jednego roboczego i jednego wolnego.

Justyna Golonko/mp