Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 04.05.2015

USA i UE połączy transatlantycka umowa handlowa? Nowe fakty

Komisja Europejska rzuca światło na nowe szczegóły dotyczące unijno-amerykańskiej umowy handlowej.
Posłuchaj
  • Komisja Europejska rzuca światło na nowe szczegóły dotyczące unijno-amerykańskiej umowy handlowej. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
Czytaj także

KE opublikowała swoją propozycję dotyczącą współpracy regulacyjnej między Brukselą a Waszyngtonem. Chodzi m.in. o utworzenie nowego, wspólnego organu, który miałby czuwać nad dostosowywaniem norm i przepisów w różnych dziedzinach, by ułatwić transatlantycką wymianę handlową.  

Głównym zadaniem wspólnego organu będzie monitorowanie wprowadzania w życie zapisów umowy, dotyczących współpracy regulacyjnej oraz omawianie i proponowanie nowych inicjatyw w tym zakresie. Ograniczenie barier handlowych i dostosowanie regulacji po obu stronach Atlantyku to kluczowe cele przyszłego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Nowa struktura ma zapewnić, że po zakończeniu negocjacji współpraca w tej dziedzinie będzie kontynuowana. Jak podkreślają unijni urzędnicy nowe ciało nie będzie miało kompetencji, by przyjmować nowe akty prawne, bo to będzie wciąż należało do krajowych i unijnych instytucji. Propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie została przedstawiona stronie amerykańskiej podczas ostatniej rundy rozmów pod koniec kwietnia. 

Porozumienie między UE a USA budzi duże kontrowersje m.in. z powodu niejasności w jego przygotowaniu. Krytycy wskazują na utajnienie negocjacji i brak społecznych konsultacji. Duże obawy budzi fakt, że umowa będzie opłacalna tylko dla amerykańskich koncernów, które będą drenować rynek UE.

IAR,asop