Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Kołodziej 17.07.2015

Jest zgodna eurolandu na natychmiastową pożyczką dla Grecji

Jest zgoda wszystkich unijnych krajów na wypłatę natychmiastowej pożyczki dla Grecji. 7 miliardów euro zostanie przekazanych z funduszu ratunkowego, na który złożyły się państwa członkowskie. Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis poinformował, że pieniądze zostaną przekazane Atenom do poniedziałku.
Posłuchaj
  • Jest zgoda eurogrupy na rozmowy z Grecją o nowej pożyczce - 3-letnim pakiecie pomocowym - relacjonuje Beata Płomecka (IAR)
  • Problemy finansowe Grecji to wielki sprawdzian europejskiej solidarności. Tak wicepremier Janusz Piechociński komentuje rozmowy na temat kolejnego pakietu pomocowego dla Aten./Tomasz Marciniuk, IAR/.
  • Premier Ewa Kopacz zapewnia, że Polska podobnie jak inne kraje Unii, musi określić swój wkład finansowy w ramach europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego przeznaczonego obecnie dla Grecji. Mówi, że na tym nie stracimy./IAR/
  • Oczekiwana jest decyzja eurolandu w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Grecją o nowym 3-letnim wsparciu finansowym - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Początkowo kilka państw eurolandu na czele z Wielką Brytanią było niechętnych przekazywaniu Grecji kredytu pomostowego. Jednak dostały one zapewnienia, że nie stracą pieniędzy, nawet jeśli Ateny nie oddadzą, to zrobi to euroland.

Ta natychmiastowa pożyczka pozwoli Grecji funkcjonować przez najbliższe tygodnie - spłacić kredyty zaciągnięte w Europejskim Banku Centralnym i Międzynarodowym Funduszu Ratunkowym, jeszcze zanim zacznie otrzymywać wsparcie z trzeciego pakietu finansowego.

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie 3-letniego programu pomocowego powinna zapaść dziś.

Ateny potrzebują płynności finansowej

Ateny potrzebują pilnie kredytu pomostowego, by spłacić zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. Pieniądze będą pochodziły z tymczasowego funduszu ratunkowego, na który w 2010 roku składały się wszystkie kraje. Państwa spoza eurolandu dostały gwarancje, że te pieniądze zostaną im zwrócone.

- Myślę, że to pomoże Grecji stanąć na nogi, jeśli wszystkie reformy zostaną wdrożone - przekonywał w czwartek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Choć nie brak krytyków uzgodnionego nowego pakietu finansowego dla Grecji, że kolejne oszczędności nie poprawią sytuacji w gospodarce. Ateny mają dostać do 86 miliardów euro, choć w Brukseli można usłyszeć, że ma to być 100 miliardów euro.

KE chwali Grecję za reformy

Tymczasem międzynarodowe instytucje - w tym Komisja Europejska - chwalą Grecję za przyjęcie pierwszych reform uzgodnionych podczas ostatniego szczytu eurolandu. Ich przegłosowanie było jednym z warunków rozpoczęcia negocjacji nad nową pożyczką dla Aten sięgającej 86 miliardów euro. Chodzi między innymi o zmiany podatkowe i emerytalne. Za przyjęciem pakietu ustaw w nocy ze środy na czwartek głosowało 228 greckich deputowanych, przeciwnych było 64, a 6 wstrzymało się od głosu.

- Grecki parlament zrobił wczoraj ważny krok w kierunku odbudowania zaufania między Grecją, a jej międzynarodowymi partnerami - powiedziała rzeczniczka Komisji do spraw gospodarczych Annika Breidhardt. Dodała, że instytucje pracowały w nocy, aby wspólnie ocenić przyjęte reformy. - Zgodnie z ich oceną, władze greckie prawnie przyjęły pierwszą część działań uzgodnionych na szczycie strefy euro, zrobiły to na czas i w sposób satysfakcjonujący - podkreśliła rzeczniczka.

EBC zwiększa pomoc dla greckich banków

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi poinformował w czwartek o zwiększeniu finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. ELA) o 900 mln euro przez jeden tydzień. To pierwszy krok do otwarcia banków w Grecji, zamkniętych od 29 czerwca. Dotychczas EBC utrzymywał ELA na poziomie z 26 czerwca, wynoszącym 89 mld euro. Podniesienie wysokości finansowania o 900 mln euro jest zgodne z tym, o co prosił dla greckich banków bank centralny w Atenach - zaznaczył Draghi.

Szef EBC dodał, że trudno przewidzieć, kiedy zniesiona zostanie w Grecji kontrola przepływu kapitałów, i podkreślił, że ważne jest uniknięcie paniki bankowej.

Kraje UE z poza euro strefy zgodziły się na pożyczkę pomostową

Państwa Unii Europejskiej dały z kolei zielone światło na 7 mld euro pożyczki pomostowej dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM). Finansowanie pomostowe ma sięgać do połowy sierpnia i pozwoli Atenom na uregulowanie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz spłacenie części należności wobec EBC.

Pożyczkę dla Grecji poręczy również Polska

Wykorzystanie środków EFSM na finansowanie pomostowe dla Grecji oznacza, że za pożyczkę poręczą również kraje spoza strefy euro, w tym Polska. Premier Ewa Kopacz zapewniła w czwartek, że rząd będzie postępował tak, by budżet państwa i obywatele naszego kraju nie ponieśli konsekwencji pomocy UE dla Grecji. Także minister finansów Mateusz Szczurek zapewnił o zagwarantowaniu bezpieczeństwa polskim podatnikom, gdyby Grecja nie spłaciła pożyczki. "Uzgodnione dziś gwarancje finansowe zapewniają, że podatnicy polscy będą w pełni zabezpieczeni na wypadek niespłacenia tych środków przez Grecję" - podkreślił minister w komunikacie.

Kryzys w Grecji głównym tematem polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych w Madrycie

Źr. TVN24/x-news

Jest zgoda Finlandii i Holandii

W Finlandii specjalna komisja parlamentarna zgodziła się na przystąpienie do negocjacji ws. trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. Mandatu na podjęcie negocjacji udzielił w czwartek rząd Litwy, który zapewnił, iż pomoc dla Grecji nie obciąży dodatkowo krajowego budżetu.

W Holandii minister finansów Jeroen Dijsselbloem, który jest szefem strefy euro, przekonywał w parlamencie, iż realistyczne są plany uzyskania 50 mld euro z greckiego funduszu aktywów państwowych do prywatyzacji. Wskazał, że chodzi o prywatyzację prowadzoną powoli, która miałaby przynieść lepsze zyski. Utworzenie funduszu jest częścią porozumienia zawartego przez Grecję ze strefą euro.

Niemcy: dobrowolny Grexit byłby dla Aten najlepszy

Natomiast w Niemczech minister finansów Wolfgang Schaeuble potwierdził w wywiadzie, że uważa dobrowolne wyjście Grecji ze strefy euro za najlepsze rozwiązanie dla zadłużonego kraju. Wskazał, że zdaniem wielu ekonomistów problemów Grecji nie uda się rozwiązać bez "prawdziwego umorzenia" długów. Takie umorzenie jest jednak nie do pogodzenia z członkostwem w strefie euro - oświadczył Schaeuble.

Czytaj więcej
cipras pap 1200.jpg
Grecja dostanie dalszą pomoc, parlament przyjął pakiet reform oszczędnościowych

IAR, fko, jk