Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 05.10.2015

Inteligentna Fabryka, którą wymyślili Polacy

Czym jest inteligenta fabryka? To fabryka, która w swoim procesie zarządzania produkcją zastosowała IPOsystem.
Posłuchaj
  • Czym jest inteligenta fabryka, która w swoim procesie zarządzania produkcją zastosowała IPOsystem, tłumaczy Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

System, który samodzielnie i bezpośrednio zarządza dowolną produkcją, dokonuje oceny aktualnego stanu zasobów i potrzeb produkcyjnych, podejmuje optymalne decyzje skutkujące pełnym wykorzystaniem dostępnych zasobów oraz umożliwia łączenie ze sobą procesów realizowanych w różnych halach produkcyjnych, a nawet przedsiębiorstwach w inteligentne sieci, które same się optymalizują.

IPOsystem stanowi rezultat 6-letniej pracy zespołu polskich programistów, technologów i managerów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork.

̶  IPOsystem jest innowacją na skalę światową – pierwszym na świecie uniwersalnym systemem Inteligentnej Fabryki. Jego najistotniejszą cechą charakterystyczną jest samodzielność, polegająca na autonomicznym podejmowaniu decyzji i zarządzaniu wszystkimi zasobami bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork.

IPOsystem monitoruje proces produkcyjny i automatycznie dokonuje jego optymalizacji.

̶  Taka optymalizacja dokonuje się w czasie rzeczywistym. Powoduje ona, że kolejne wydanie polecenia pracownikowi czy podjęcie kolejnej decyzji związane jest z analizą tego, co wydarzyło się w czasie produkcji przed paroma sekundami. Kolejnym atutem jest możliwość niemalże natychmiastowego zlokalizowania każdego problemu, np. wady materiałowej czy tez błędu w realizacji konkretnej operacji technologicznej. To z kolei zdecydowanie wpływa na efekt finalny, czyli na jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów. IPOsystem umożliwia bardzo precyzyjne zdiagnozowanie momentu, w którym doszło do błędu, zidentyfikowanie jego przyczyny i wyeliminowania jej w przyszłości. Podsumowując: funkcje IPOsystem pozwalają nie tylko zarządzać procesem produkcji, ale także znacząco usprawniają kontrolę jakości gotowych wyrobów – wyjaśnia Krzysztof Fiedler.

Autonomiczne reagowanie systemu w czasie rzeczywistym na dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia to kluczowa cecha IPOsystem.

Jak to wygląda w praktyce?

- Wyobraźmy sobie, że kiedy pracownik przychodzi do pracy i loguje się w IPOsystemie, to w ciągu kilku sekund system podejmuje decyzję i wydaje pracownikowi optymalne na ten moment polecenie pracy. Czyli pracownik dowiaduje się gdzie i na jakiej maszynie powinien wykonywać teraz swoją pracę, gdzie leżą potrzebne narzędzia i materiały i gdzie je należy odłożyć po zakończeniu pracy – tłumaczy gość portalu.

IPOsystem z powodzeniem steruje produkcją w ośmiu polskich przedsiębiorstwach, a w kolejnych jest wdrażany. Ambicją twórców IPOsystemu jest jego zaimplementowanie w firmach produkcyjnych na całym świecie.

Arkadiusz Ekiert