Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 04.12.2015

Rusza nabór wniosków o kredyty na innowacje technologiczne. Premia nawet do 6 mln zł

W poniedziałek, 7 grudnia, rozpoczyna się nabór wniosków o kredyty na innowacje technologiczne. Pieniądze te mogą być przeznaczane na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Posłuchaj
  • O naborze wniosków o kredyty na innowacje technologiczne mówiła w Polskim Radiu 24 Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To nowe wcielenie znanych już przedsiębiorcom kredytów technologicznych, ale w nowym programie wprowadzono szereg ważnych zmian dla ubiegających się o te pieniądze. Między innymi zasadę: kto pierwszy, ten lepszy zastąpi zasada: kto najlepiej spełni kryteria, mówiła w Polskim Radiu 24 Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Pierwszy konkurs ogłaszamy 7 grudnia, będzie on trwał do 20 stycznia przyszłego roku. Nie ma zasady: kto pierwszy, ten lepszy, tylko wszystkie wnioski będą jednakowo oceniane, stworzona zostanie lista rankingowa i wybrane zostaną najlepsze projekty - tłumaczyła Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Maksymalna wysokość premii to 6 mln zł

Skrócono też czas oceny wniosków - do 3 miesięcy oraz co ważne - podwyższono maksymalną wysokość premii technologicznej - do 6 milionów złotych.

- W tym konkursie mamy do rozdania 300 mln zł, całościowo jest to 422 mln euro do końca 2020 roku – podawała kwoty Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Za te pieniądze będzie można wesprzeć około 400 inwestycji, w ramach których może powstać ponad półtora tysiąca nowych miejsc pracy.

Rozwój współpracy nauki i biznesu

W programie chodzi też o rozwój współpracy małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych, a ta owocuje bardzo ciekawymi projektami.

- Od słynnego już łazika marsjańskiego, poprzez tunel aerodynamiczny, po różnego rodzaju maszyny i nowoczesne linie produkcyjne. Łazik marsjański jest zakontraktowany przez NASA. Różnego rodzaju produkty, które są tworzone w Polsce są sprzedawane za granicą, co polepsza nasz bilans eksportowy – zaznaczyła ekspertka z BGK.

17 banków będzie mieć w swojej ofercie te kredyty, wnioski można składać od 7 grudnia tego roku do 20 stycznia roku przyszłego. Instrument polega na połączeniu kredytu bankowego z dotacją. Banki komercyjne udzielają przedsiębiorcom kredytu na realizację inwestycji technologicznej, a BGK zapewni dofinansowanie w formie częściowej spłaty tego kredytu dla najbardziej innowacyjnych projektów.

Sylwia Zadrożna, awi