Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 22.12.2015

Ustawa o obrocie ziemią nie wejdzie w życie od nowego roku. Prezydent podpisał nowelizację

Przesunięcie z 1 stycznia na 1 maja 2016 r. terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która m.in. reguluje obrót ziemią rolną - zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

- Wydłużenie wejścia w życie powołanej ustawy podyktowane jest z jednej strony lepszym przygotowaniem się Agencji Nieruchomości Rolnych do wykonywania licznych nowych zadań nałożonych na nią powołaną ustawą, z drugiej strony zainicjowanymi pracami nad zmianą niektórych regulacji w niej przewidzianych - wskazano w uzasadnieniu.

Czytaj dalej
ziemia grunty 1200.jpg
Prezes ANR: przepisy o ochronienie polskiej ziemi nie wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.


Uchwalona przez Sejm 5 sierpniu br. nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, regulująca obrót ziemią rolną, miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Przygotowana przez posłów PiS nowela, uchwalona przez Sejm 16 grudnia br. przesuwa ten termin do 1 maja 2016 r. Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że w tym czasie zmieni zapisy tej ustawy, uszczelniając obrót ziemią i wprowadzi do niej rozwiązania, które wcześniej proponowało PiS, np. takie, że grunty będzie mógł nabyć tylko rolnik indywidualny.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że przygotowywane są przepisy dotyczące moratorium na zakup państwowej ziemi, co oznacza, że grunty rolne Skarbu Państwa w ogóle nie będą sprzedawane, wyjątkiem będzie m.in. sprzedaż na cele inwestycyjne czy też pod budownictwo mieszkaniowe. Na razie nie wiadomo, czy tę kwestię będzie regulowała oddzielna ustawa czy też przepisy zostaną włączone do nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Okres ochronny na zakup polskiej ziemi kończy się 1 maja 2016 r.

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA. Ziemia rolna w Polsce drożeje, ale jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

PAP, awi