Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 16.02.2016

Opłaty roamingowe ponownie w dół. A co z transferem danych?

Wszyscy, którzy planują wyjazd na majówkę do krajów Unii Europejskiej i będą korzystać z telefonu komórkowego, zapłacą zdecydowanie mniej niż do tej pory.
Posłuchaj
  • O tym, że rozmowy telefoniczne za granicą będą jeszcze tańsze, mówili w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Witold Tomaszewski z Telepolis.pl i Grzegorz Bernatek, ekspert firmy Audytel (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

1 maja ponownie zostaną obniżone opłaty roamingowe, wyjaśnia Witold Tomaszewski z Telepolis.pl.

- W życie wchodzą przepisy, które mówią o tym, że operator będzie miał prawo od klienta korzystającego z usług roamingu w krajach UE pobrać nie więcej niż dodatkowo 5 eurocentów za minutę, nie więcej niż dodatkowo 2 eurocenty za SMS-a i nie więcej niż dodatkowo 5 eurocentów z 1 megabajt transferu. Dodatkowo to znaczy do ceny krajowej – mówi gość radiowej Jedynki.

Znaki zapytania 

Jednak, jak zaznacza ekspert, to jak będą dokładnie wyglądały opłaty dla polskich klientów, wciąż jest dyskutowane i na niektóre pytania nie mamy dokładnej odpowiedzi.

- Co się dzieje w momencie, kiedy mamy usługę abonamentową i mamy w niej np. za 19 zł nielimitowane połączenia po kraju? Pytanie, w jaki sposób ustalić cenę minuty w takim abonamencie? W tej chwili wszyscy operatorzy razem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej gorączkowo zastanawiają się nad tym problemem. Żaden jeszcze nie zajął w tej sprawie stanowiska. Mają na to czas do końca marca, dlatego że każdy z klientów powinien zostać poinformowany o zmianach w cenniku na 30 dni przed wejściem zmian – mówi Witold Tomaszewski.

Jedno jest pewne: będzie dużo taniej 

Jedno jest pewne: ceny w porównaniu z obecnie obowiązującymi zmniejszą się, i to nawet czterokrotnie. A to dobrze, bo Polacy wciąż niechętnie korzystają z telefonu zagranicą i to nie tylko, dlatego że chcą podczas urlopu odpocząć od pracy, ale obawiają się wysokich rachunków.

- Polacy średnio przebywają za granicą kilkanaście dni i korzystają z telefonu od 4 do 6 razy mniej intensywnie niż w kraju – dodaje ekspert.

Korzystanie za granicą z Internetu wciąż może nas drogie

O ile ceny połączeń i SMS-ów z zagranicy już znacznie się obniżyły, to korzystanie z Internetu w ramach roamingu wciąż może nas sporo kosztować.

- Gdybyśmy policzyli w tych stawkach obecnych, ile kosztowałoby nas przesłanie jednego gigabajta danych, co nie jest dużą wartością przy aktywnym korzystaniu z serwisów społecznościowych, słuchaniu muzyki lub odtwarzaniu multimediów na telefonie, to okaże się, że jest to koszt ok. 100 zł. To jest dużo przy obecnym poziomie cen za usługi telekomunikacyjne – mówi Grzegorz Bernatek, ekspert firmy Audytel.

Wszystkie opłaty za roaming znikną za ponad rok

Wszyscy, którzy marzą o swobodzie korzystania z telefonu komórkowego, w pełnym zakresie podczas wyjazdów do krajów Unii Europejski, jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać ponad rok. Szczegóły są bowiem dopiero ustalane.

- Według obecnych zapisów korzystanie na stawkach krajowych podczas wyjazdów zagranicznych będzie możliwe wtedy, gdy to korzystanie będzie miało charakter tymczasowy. Tak więc do ustalenia pomiędzy regulatorem i operatorami jest to, czym jest charakter tymczasowy wyjazdu, ile on trwa dni, czy użytkownik musi się przemieszczać pomiędzy krajami, czy może być w jednym miejscu – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Wszystkie opłaty za roaming w Unii Europejskiej zostaną całkowicie zniesione 15 czerwca 2017 r.

Dominik Olędzki, awi