Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 18.05.2016

Ruszył VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Premier Szydło: gospodarka jest priorytetem

W Katowicach rozpoczął się ósmy Europejski Kongres Gospodarczy. Przez trzy dni ponad osiem tysięcy osób będzie dyskutowało o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych.
Posłuchaj
  • Organizator Kongresu Wojciech Kuśpik: wśród tematów spotkań wiele dotyczy trudnej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się Europa (IAR)
  • Wojciech Kuśpik: omawiane będą także tendencje obecne we współczesnej gospodarce (IAR)
  • Premier Beata Szydło: mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki (IAR)
  • Premier Beata Szydło: chcemy, żeby na Śląsku rozwijał się silny przemysł i górnictwo (IAR)
Czytaj także

Podczas swojego wystąpienia premier Szydło mówiła, że Śląsk od wielu lat kojarzy się z gospodarką i tak już pozostanie. - Śląsk to jest kwintesencja gospodarki. Jeżeli myślimy w Polsce o gospodarce, to najczęściej przywołujemy Śląsk jako ten region, który zawsze był tym miejscem, w którym był dobry klimat dla gospodarki, w którym gospodarka się rozwijał" – zaznaczyła.

Dodała zarazem, że Śląsk – przez dziesiątki lat eksploatowany – wymaga wsparcia w niektórych obszarach; potrzebuje też impulsu rozwojowego. - Jeżeli będzie silny gospodarczo Śląsk, będzie rozwijała się gospodarczo Polska – oceniła.

Przypomniała, że rząd przyjął dedykowaną przede wszystkim Śląskowi ustawę metropolitalną, która trafi do Sejmu. Dodała, że jej rząd chce, aby na Śląsku rozwijał się nowoczesny przemysł, w tym nowoczesne górnictwo. Szefowa rządu mówiła, że drogą w tym kierunku było niedawne utworzenie Polskiej Grupy Górniczej, która przejęła 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej. Chodzi nie tylko o danie nowej szansy polskiemu górnictwu, ale unowocześnienie tej branży – podkreśliła.

"Mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki"

Premier Szydło w inauguracyjnym wystąpieniu oceniła, że dyskusje toczące się podczas katowickiego kongresu powinny być inspiracją dla polityków. - Dla polskiego rządu gospodarka – co zapewne będzie odbierane jako truizm - jest priorytetem. (...) To jest deklaracja rzeczywista, faktyczna - zapewniła premier i dodała, że jej słowa są poparte konkretnymi przedsięwzięciami rządu.

W tym kontekście wymieniła m.in. plan rozwoju przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - To jest program, który został przyjęty jako dokument rządowy, który daje ogromną szansę Polsce, poszczególnym regionom – bo chcemy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju – ale który również daje szansę, nie boję się tego powiedzieć, Europie - oświadczyła.

Przypomniała, że rząd wdrożył lub przygotowuje też inne projekty, które mają wzmocnić gospodarkę – program "Rodzina 500+" i program mieszkaniowy. Dodała, że rząd chce też odbudowywać polski przemysł i wspierać firmy – tak, by polscy przedsiębiorcy mogli konkurować na rynkach światowych.

Przyciąganie do Polski inwestorów zagranicznych

Intencją rządu - dodała - jest też przyciąganie do Polski inwestorów zagranicznych, którzy dają pracę Polakom i płacą w Polsce podatki. - Z tych podatków chcemy realizować inwestycje, chcemy realizować te projekty, które będą wpływały na szybszy rozwój Polski, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj mamy ogromną szansę przed sobą i żeby ją wykorzystać Polska musi jeszcze szybciej się rozwijać i musimy zrobić wszystko, żeby z tego rozwoju mogli korzystać wszyscy, a nie tylko wąskie grupy - zaznaczyła.

Premier oświadczyła, że rząd chce budować silną gospodarkę, która będzie liczyła się w Europie i na świecie. Przyznała, że to ambitny plan, ale - jak zapewniła - rządowi nie brakuje cech potrzebnych w gospodarce - odwagi, optymizmu i odpowiedzialności.

Dyskusje o trudnej sytuacji geopolitycznej

Organizator Kongresu Wojciech Kuśpik powiedział, że wśród tematów spotkań wiele dotyczy trudnej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się Europa. Wskazał, że na wschodzie i południu kontynentu trwają konflikty wojenne, które wpływają na warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Wojciech Kuśpik dodaje, że omawiane będą także tendencje obecne we współczesnej gospodarce. To między innymi globalna ekspansja polskich firm i przeniesienie biznesu do sfery cyfrowej.

Europejski Kongres Gospodarczy potrwa do piątku.

Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.

IAR/PAP, awi