Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 27.06.2016

Rząd o Brexicie: resorty badają konsekwencje dla poszczególnych polityk

Potencjalne skutki Brexitu dla UE i Polski oraz proceduralne aspekty działań nad secesją i ustaleniem nowych relacji UE z Wlk. Brytanią przedstawił na posiedzeniu rządu wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Ministerstwa badają konsekwencje Brexitu dla poszczególnych polityk - powiedział on PAP.

Rząd liczy, że Wielka Brytania będzie się wywiązywała z obowiązków do czasu wyjścia

̶  W zasadniczej części przekazałem warunki brzegowe dalszych prac. W przypadku secesji oczekujemy, że Wielka Brytania będzie wywiązywała się ze wszystkich obowiązków członkowskich aż do czasu prawnego wyjścia z UE - poinformował PAP wiceszef MSZ.

Informacja resortu spraw zagranicznych o międzynarodowych aspektach brytyjskiego referendum była pierwszym punktem posiedzenia rządu, które wyjątkowo odbyło się w poniedziałek. We wtorek premier Beata Szydło udaje się do Brukseli na dwudniowy szczyt szefów państw i rządów UE, którego głównym tematem będzie Brexit.

Rząd zapoznał się ze skutkami Brexitu w UE

Szymański podkreślił, że przedstawiona w poniedziałek informacja dotyczyła "sytuacji poreferendalnej w Wielkiej Brytanii oraz reakcji UE".

"Przedstawiłem potencjalne skutki Brexitu dla UE i dla Polski oraz proceduralne aspekty działań nad secesją oraz ustaleniem nowych relacji z Unii z Wielką Brytanią" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Nawiązując do kwestii przyszłych relacji Warszawy z Londynem, Szymański podkreślił, że polski rząd oczekuje "równowagi między dostępem do wspólnego rynku, a obowiązkami Wielkiej Brytanii w zakresie praw unijnych, w tym polskich, obywateli i firm".

Ministerstwa badają konsekwencje Brexitu dla poszczególnych polityk

"Zaplanowaliśmy dalsze prace. Ministerstwa badają konsekwencje dla poszczególnych polityk. W każdej z tych spraw – jak transgraniczny dostęp do opieki zdrowotnej, czy uznawanie kwalifikacji zawodowych – będziemy mieli jasno określone stanowisko" - zapowiedział wiceszef MSZ.Przedstawienie przez resort spraw zagranicznych informacji o międzynarodowych aspektach brytyjskiego referendum, będzie pierwszym punktem posiedzenia rządu, które ma się rozpocząć w poniedziałek o godz. 10. Zazwyczaj obrady rządu odbywają się we wtorek.

Polska zaproponuje reformy dla Wspólnoty

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że Polska zaproponuje reformy, które są konieczne do przeprowadzenia we Wspólnocie, aby stawała się ona silniejsza i by się rozwijała.

Była to reakcja na wyniki czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii, w którym 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za opuszczeniem Unii przez ten kraj.

Szef KE: oczekujemy, że Wlk. Brytania opuści Unię Europejską najszybciej, jak to możliwe:

Źródło: RUPTLY/x-news

IAR/PAP, jk, awi