Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 19.07.2016

Związki zawodowe także dla współpracowników?

W Radzie Dialogu Społecznego w ostatnim czasie toczyły się negocjacje dotyczące ustawy o związkach zawodowych.
Posłuchaj
  • O proponowanych zmianach w prawie o związkach zawodowych w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nowe przepisy mają przyznać prawo do zrzeszania się w związki zawodowe, osobom zatrudnionym na innej podstawie niż stosunek pracy.

Zmiany na rynku pracy

Do tej pory z tego prawa mogli korzystać tylko pracownicy - ale to musi ulec zmianie.

- Ze względu na zdolność do wykonywania pracy zdalnie i nowe technologie mamy obecnie do czynienia z powiększającą się grupą osób, która wykonuje pracę w sposób niepodporządkowany. Mamy też osoby samozatrudnione, które mają wspólne interesy. W większości przypadków są one reprezentowane przez związki zawodowe. Takim przykładem są negocjacje taksówkarzy w zakresie minimalnej stawki za przejazdy - mówi Barbara Surdykowska z biura eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ Solidarności.

Reprezentacja interesów

Osoby, które są zatrudnione na podstawie innej umowy niż stosunek pracy, powinny też mieć możliwość reprezentowania swoich interesów.

- Będzie to szansa m.in. na to, by mieć wpływ podczas negocjowania regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania, czy układów zbiorowych - dodaje Surdykowska.

Dla kogo szczególna ochrona?

Pracodawcy zgadzają się na przyznanie prawa zrzeszania się wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy innej niż stosunek pracy - jednak w Radzie Dialogu Społecznego - pojawiły się też kwestie sporne - między innymi ta dotycząca szczególnej ochrony stosunku pracy.

- Ta szczególna ochrona stosunku pracy oznacza zakaz rozwiązywania i wypowiadania stosunku pracy. O ile w przypadku umów o pracę jest możliwa taka ochrona, to w przypadku umów cywilno-prawnych możemy sobie wyobrazić wiele problemów. Jeśli pracodawca zatrudnia kogoś na umowę o działo na 2 tygodnie, to czy nie odnowienie tej umowy po tym okresie może zostać uznane za dyskryminację związkową. Zatem pojawia się bardzo wiele kontrowersji - mówi profesor Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.

Inną kwestią sporną jest prawo oddelegowania z pracy – za wynagrodzeniem.

- Jeszcze więcej kontrowersji budzi wykonywanie czynności związkowych na koszt pracodawcy - dodaje profesor Męcina.

Kwestie sporne

Jest jeszcze jedno pytanie, na które ustawodawcą - będzie musiał odpowiedzieć.

- Osoby nie będące pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy będą mogły samodzielnie stworzyć komisję zakładową – wyjaśnia gość.

Zdaniem związkowców - tak powinno być. Zdaniem pracodawców - niekoniecznie.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni powinniśmy poznać projekt ustawy, który następnie trafi między innymi do uzgodnień międzyresortowych.

Dominik Olędzki, abo