Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 16.11.2017

ZUS: od 1 stycznia opłacanie składek po nowemu. Jak będą przebiegały rozliczenia?

Od pierwszego stycznia 2018 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do opłacania składek służyć będzie indywidualny rachunek o określonym numerze przydzielonym danemu podmiotowi. Taki numer każdy płatnik otrzyma do 31 grudnia 2017 roku.
Wideo
  • Osoby, które nie dostały dotychczas stosownej informacji, powinny zgłosić się do ZUS w celu jej otrzymania, wyjaśnia Monika Marciniak-Szewczyk z Departamentu Realizacji Dochodów w ZUS (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Obecnie ZUS zakończył  wysyłkę pierwszej partii informacji o indywidualnych numerach rachunków składkowych. Wysłano prawie 3 mln 300 tysięcy listów do płatników. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub opłacają dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, a nie dostały dotychczas stosownej informacji, powinny zgłosić się do ZUS w celu jej otrzymania, wyjaśnia Monika Marciniak-Szewczyk z Departamentu Realizacji Dochodów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dotychczasowe rachunki będą aktywne tylko do końca roku

To o tyle istotne, że 31 grudnia zamknięte zostają dotychczasowe rachunki do opłacania składek. Osoba, która chce kontynuować opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenia musi mieć rachunek, na który tych wpłat będzie dokonywać już w styczniu i w kolejnych miesiącach. Prośba o zgłaszanie się do placówek ZUS, jest też adresowana do osób, które już dzisiaj zaczynają się  dobrowolnie ubezpieczać zdrowotnie i podpisują z Narodowym Funduszem Zdrowia stosowne umowy. Powinny one  po  podpisaniu takiej umowy zgłosić się do ZUS w celu założenia konta płatnika i tym samym otrzymania numeru rachunku składkowego.

Od pierwszego stycznia będą dokonywane płatności składek za grudzień 2017 roku. Składki będą opłacane już na nowych zasadach na jeden numer rachunku. W związku z tym płatnik składek, jeżeli nie ma zadłużenia i będzie miał do opłacenia tylko jedną składkę, czyli za grudzień i nie zauważy różnicy dotyczącej rozliczania wpłaty związanej ze składkami po pierwszym stycznia. Wpłata zostanie przez ZUS podzielona  odpowiednio na: fundusze oraz ubezpieczenia i pokryte zostaną należności przepisane z deklaracji rozliczeniowej, należne dla każdego z tych funduszy lub ubezpieczeń.

W przypadku osoby, która dokona wpłaty w tej samej kwocie, ale okaże się, że miała zadłużenie na przykład za listopad i bieżącą składkę za grudzień, to rozliczenie składki w styczniu ZUS rozpocznie od pokrycia różnicy niedopłaty składki za listopad. Te pieniądze, które wystarczą na pokrycie zobowiązań listopadowych wraz  z odsetkami za zwłokę zaliczone zostaną na poczet składki ubezpieczenia w zależności od tego, na którym z funduszy znajdowały się zadłużenia. Następnie przekazane zostaną na grudzień, również rozdzielone odpowiednio na: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W sytuacji  w której ten sam płatnik dokona wpłaty w kwocie mniejszej niż wymagana składka na przykład za grudzień 2017 roku, wpłata zostanie podzielona proporcjonalnie pomiędzy Fundusze i ubezpieczenia. Wówczas na każdym z Funduszy pozostanie  niepokryta różnica składek, którą płatnik będzie musiał uregulować przy najbliższej płatności.

W przypadku postępowania egzekucyjnego nie przewidziano zmian

Jeżeli realizowane jest postępowanie egzekucyjne, to nie przewidziano zmian. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje rachunek, na który należy dokonać wpłaty; jest to rachunek ZUS. Jeżeli osoba realizuje układ ratalny, również dokonuje on płatności składki na indywidualny numer rachunku. Składka jest wówczas rozliczana w zależności od tego, kiedy uiszczana jest wpłata i jak chronologicznie wypada termin płatności raty. Jeżeli w dniu wpłaty przypada termin płatności raty, składka zostanie rozliczona na początku właśnie na uzupełnienie raty. To, co ewentualnie  pozostanie z tej wpłaty, będzie przeznaczone na pokrycie składki bieżącej. Jeżeli płatnik będzie miał wyznaczony termin wpłaty składki i raty na ten sam dzień, najpierw zostanie rozliczona należność dotycząca składki, a następnie raty.

Przedstawione zasady wynikają z rozporządzenia rozliczeniowego, które podobnie jak indywidualny numer rachunku składkowego, wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku.  

Dariusz Kwiatkowski, awi