Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Dydliński 04.04.2018

ASF - wspólny problem wschodu i zachodu Europy

Kraje Unii Europejskiej zwierają szyki w walce z afrykańskim pomorem świń. Co więcej, chcą ścisłej współpracy z Białorusią, Ukrainą i Rosją, z których ASF rozprzestrzenił się na zachód. Wszyscy liczą też na efekty wytężonej pracy naukowców, którzy dążą do opracowania szczepionki na chorobę. Mówiono o tym w czasie niedawnego spotkania w Warszawie, w którym wzięli udział przedstawiciele Unii i krajów zza naszej wschodniej granicy.
Posłuchaj
  • ASF - wspólny problem wschodu i zachodu Europy (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Czytaj także

Uczestnik spotkania, prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński mówi, że w jego trakcie wszystkie kraje przedstawiły swoje problemy i co zostało zrobione dotychczas jeśli chodzi o walkę z chorobą. Podkreśla przy tym, że Białoruś i Ukraina pokazały się z dobrej strony, pokazując swoje wysiłki przy zwalczaniu ASF. Rosja natomiast - według Witolda Choińskiego - nie pokazała nic, a wręcz sugerowała, że przypadki choroby na granicy z Obwodem Kaliningradzkim swoje źródło mają w Polsce.

- Postawa Białorusi i Ukrainy to duży krok do przodu. To pozwoli również i Rosjanom inaczej spojrzeć w przyszłość i na następnych spotkaniach pokazać, to co zrobiono, a nie uprawiać politykę - dodaje Witold Choiński.

Trwają prace nad szczepionką

Na spotkaniu rozmawiano m.in. o szczepionce na ASF. Jak mówi prezes Związku Polskiego Mięsa, większość krajów UE deklarowało, że pracują nad rozwiązaniami w tej dziedzinie. Badania naukowe, również finansowo, ma wspierać Unia Europejska. Prace nad szczepionką trwają także w Polsce.

- Mam nadzieję, że doprowadzą one do szczęśliwego finału i opracowania szczepionki na ASF - przyznaje Witold Choiński.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md