Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Katarzyna Walterska 10.07.2018

Jak aktywizować zawodowo nowe grupy pracowników?

Opublikowany dziś Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w czerwcu nieznacznie wzrósł wobec majowego odczytu. Jednocześnie w raporcie zauważono, że możliwości dalszego tworzenia miejsc pracy w Polsce się wyczerpują Dlaczego tak się dzieje? - wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Adam Czerniak z Polityki Insight i SGH w rozmowie z Sylwią Zadrożną. 
Posłuchaj
  • Możliwości dalszego tworzenia miejsc pracy w Polsce się wyczerpują. Dlaczego tak się dzieje wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Adam Czerniak z Polityki Insight i SGH w rozmowie z Sylwią Zadrożną/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Czytaj także

- Przede wszystkim wyczerpują się dlatego, że mamy do czynienia ze starzeniem społeczeństwa - mówił ekspert. 

Relacja liczby bezrobotnych do ofert pracy w urzędach jest na historycznych maksimach. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 150 tys. ofert pracy - dodaje ekspert. 

Pracodawcy "ratują się" pracownikami z zagranicy.  Ale powstaje pytanie, czy na pewno nie ma już takich grup, które można byłoby zaktywizować, np. kobiety? 

- Tego typu rezerwy w Polsce są. Stopa aktywności zawodowej do wszystkich osób w wieku produkcyjny jest jeszcze niska, więc można aktywizować pracowników tak, aby zapełnić wolne miejsca pracy osobami nieaktywnymi zawodowo - podkreślił.  

- Pracowników nadal brakuje, więc niezbędne będą podwyżki wynagrodzeń. Ich tempo w Polsce będzie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej - mówi ekonomista.

Konieczny będzie też rozwój na przykład telepracy dla kobiet, które wychowując dzieci mogą pracować zdalnie, w niepełnym wymiarze godzin.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PR24, Sylwia Zadrożna, kw