Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 04.11.2018

Rzeczowo z Rzecznikiem: kupujesz w internecie? Uważaj na dropshipping

Kiedy kupujemy coś przez Internet - oczekujemy, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za przesyłkę zakupionego towaru, tylko sklep, na stronie którego dokonaliśmy zakupu. Tymczasem może nas spotkać przykra niespodzianka.
Posłuchaj
  • Dlaczego kupując w internecie warto wystrzegać się dropshippingu, wyjaśnia w audycji Rzeczowo z Rzecznikiem w Polskim Radiu 24 Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

To dropshipping, który powoduje, że konsument staje się - najczęściej nieświadomie - importerem.

Czytajmy uważnie regulamin sklepu

− Dlatego tak ważne jest przejrzenie regulaminu pod kątem dropshippingu - mówiła Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Kilka zwrotów, które powinny zapalić czerwoną lampkę

Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych zwrotów, takich jak „Kupujący jest importerem […]”„[…] sprzedawca towaru z Azji”, „Klient jako importer towaru uiszczenia opłaty celno-skarbowe”, "Usługodawca nabywa Towar w imieniu Klienta od Wykonawcy", "[…] nasz magazyn znajduje się na terenie Singapuru”, "Sklep jest platformą sprzedażową kojarzącą kupującego i dostawcę", czy „Przesyłka zostanie dostarczona do 70 dni”. Jeśli znajdziemy takie zwroty, to powinna się nam zapalić czerwona lampa - podkreślała Katarzyna Słupek.

Jak działa dropshipping?

Dropshipping wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności procesu wysyłki ze sprzedawcy na dostawcę, czyli sprzedawca staje się tylko pośrednikiem w transakcji, a konsument importerem towaru.

W takim modelu sprzedawca traci kontrolę nad wykonaniem umowy, a zatem nie ma pewności, czy produkt zostanie poprawnie i terminowo doręczony, nie będzie posiadał wad i czy będzie odpowiadał treści umowy.

Dropshipping nie zwalnia jednak sprzedawcy z odpowiedzialności

− Model dropshippingu NIE ZWALNIA jednak sprzedawcy z odpowiedzialności za poprawność realizacji transakcji - podkreślała w naszej audycji Katarzyna Słupek.

Mimo to konsument w takich sytuacjach często jest odsyłany z problemem do dostawcy, bo to z nim zawarł umowę. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie oferty, w której mamy do czynienia z dropshippingiem.

Najczęściej dropshipping występuje przy zakupie samrtfonów

Model dropshippingu jest wykorzystywany najczęściej przez e-sklepy oferujące sprzęt elektroniczny, przede wszystkim smartfony sprowadzane z Azji. Zakup produktu jest wtedy nawet o kilkaset złotych tańszy. 

Sylwia Zadrożna, jk