Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Dydliński 05.11.2019

Już ponad 450 tys. wniosków o świadczenie dla osób niesamodzielnych

Blisko 458 tysięcy wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło do tej pory do ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego i Biura Emerytalnego Służby Więziennej - wynika ze zbiorczych danych przesłanych do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
  • Złożono prawie 458 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych
  • Przysługuje ono szczególnie potrzebującym niepełnosprawnym
  • Wiceminister: z przepisów skorzysta ponad 800 tys. osób

Wiceminister resortu i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz przypomina, że świadczenie przysługuje osobom, które nie otrzymują żadnych świadczeń finansowanych publicznie albo otrzymują z tych świadczeń nie więcej niż 1600 złotych. W ramach tych środków publicznych jest wiele wyłączeń - podkreśla Krzysztof Michałkiewicz. Wyjaśnia, że są to między innymi renty rodzinne czy zasiłek pielęgnacyjny.


niepełnosprawni pomoc free shut 1200.jpg
Rośnie zasiłek pielęgnacyjny. To już ponad 200 złotych

Świadczenie z wyrównaniem

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz przypomina też, że świadczenia ze środków publicznych poniżej 1600 złotych są uzupełniane do maksymalnie 500 złotych. Jeśli ktoś otrzymuje na przykład rentę w wysokości 1400 złotych, to będzie ona wyrównana do 1600 złotych, czyli taka osoba otrzyma 200 złotych.

Minister Krzysztof Michałkiewicz szacuje, że z nowych przepisów skorzysta w sumie ponad 800 tysięcy osób.

PolskieRadio24.pl, IAR, md