Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Kaliński 18.11.2019

Prezes Tauronu Wydobycie: nikt nie planuje zamykać zakładów

Nadrobienie zaległości inwestycyjnych oraz otwarcie drogi do rentownego wydobycia węgla, uznał za główne działania spółki Tauron Wydobycie jej prezes - Tomasz Cudny.

- Ukończenie inwestycji to nasz priorytet. One otworzą drogę do rentownego wydobycia węgla - powiedział Tomasz Cudny w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Trudna sytuacja kopalń

Prezes Tauronu przyznał, że sytuacja w kopalniach Tauronu jest bardzo trudna. Spółka odnotowała ponad 250 mln zł straty za trzy kwartały tego roku i brak wzrostu wydobycia.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kopalnie nie odchodzą do lamusa. Dzięki metanowi, uzyskiwanemu z pokładów węgla

Jak ocenił - "to konsekwencja niepodejmowania przed 2016 rokiem strategicznych decyzji dotyczących inwestycji i restrukturyzacji w segmencie wydobywczym".

- Chcę też jasno powiedzieć, że nikt nie planuje zamykać tych zakładów. Grupa Tauron podjęła wysiłek, by górnicy w Libiążu, Brzeszczach i Jaworznie mieli pracę. Oczywiście poszukujemy inwestora dla Janiny, ale ważnym kryterium doboru kontrahenta jest zapewnienie stabilności płacy i pracy dla pracujących tam górników - mówił prezes spółki Tauron Wydobycie.

Nadrobić zaległości

Ocenił, że "największym wyzwaniem jest próba nadrobienia wieloletnich zaległości inwestycyjnych w krótkim czasie (...) wartość programu inwestycyjnego w spółce Wydobycie na lata 2016–2020 wynosi 1,3 mld zł. Tylko w tym roku nakłady na inwestycje w tym segmencie wyniosą ponad 300 mln zł".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wrześniowa sprzedaż węgla o ponad 100 tys. ton wyższa od wydobycia

Ich ukończenie uznał za priorytet i otwarcie drogi do rentownego wydobycia węgla, co jest dla nas kluczowe. Jak poinformował prezes spółki - rozważana jest rynkowa weryfikacja zbycia Zakładu Górniczego Janina.

Załoga "regularnie informowana"

- Ten proces trwa. Informacje o istotnych etapach przebiegu tego procesu będą publikowane zgodnie ze standardami spółki giełdowej - powiedział Tomasz Cudny.

Pytany o wsparcie pracowników dla tych działań (zarząd firmy jest w konflikcie ze związkiem Sierpień 80) stwierdził, że "załoga zakładów górniczych oraz przedstawiciele strony społecznej są regularnie informowani o sytuacji spółki i stojących przed nią wyzwaniach".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Polski miks energetyczny, czyli węgiel i alternatywne źródła

Zapewnił, że "podejmowane działania biznesowe nie powinny uszczuplać portfeli górników i gwarantować im stabilne warunki pracy".

rp.pl, PR24, akg