Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 27.07.2020

Profil zaufany – coraz bardziej przydatne narzędzie. Teraz także z bankiem spółdzielczym

Klienci kolejnych 173 banków spółdzielczych mogą już szybko i wygodnie zakładać online profil zaufany, a tym samym dołączyć do niemal 7,5 mln Polaków, którzy już go mają. Profil zaufany przydaje się coraz częściej, można dzięki niemu załatwić wiele spraw urzędowych, a teraz jest potrzebny, by odebrać bon turystyczny.

Integracja banków spółdzielczych z węzłem krajowym rozpoczęła się na początku lipca. W pierwszym etapie dołączyliśmy 15 banków. Za nami drugi etap – dołączyliśmy kolejne 173 banki spółdzielcze. Na początku sierpnia planujemy wdrożyć następne 124 banki – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Komputer internet shutterstock-1200.jpg
7 mln Polaków ma już profil zaufany. E-administracja rozwija się bardzo szybko

W praktyce oznacza to, że ok. 1,5 mln klientów banków spółdzielczych będzie mogło – bez wychodzenia z domu – założyć profil zaufany, a dzięki temu korzystać z e-usług.

Ponad 500 placówek banków spółdzielczych

– Dołączenie banków spółdzielczych to ważny moment w historii profilu zaufanego. Wiemy jak wielu Polaków ma tam konta i chcieliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Proces dołączania banków spółdzielczych do węzła krajowego podzieliliśmy na kilka etapów. W sumie w najbliższych miesiącach przyłączymy ponad 500 placówek.

Dzięki integracji banków spółdzielczych z węzłem krajowym ich klienci będą mieli też możliwość logowania się swoimi loginami bankowymi do wielu serwisów, na przykład Internetowego Konta Pacjenta, konta Mój GOV czy PUE ZUS. Wystarczy, że po przeniesieniu na stronę logowania klikną w ikonkę swojego banku i zalogują się swoim hasłem. Dokładnie tak samo jak w przypadku logowania do systemu bankowości elektronicznej.

Jeszcze do niedawna z najwygodniejszej i najszybszej możliwości potwierdzania profilu zaufanego – czyli pośrednictwa bankowości elektronicznej – mogli korzystać klienci PKO BP, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo. Do tego grona dołączają właśnie banki spółdzielcze.

Kolejny etap w rozwoju profilu zaufanego

Jak przypomina resort cyfryzacji profil zaufany to zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie. W sieci, tak jak podczas wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my.

koleje dolnośląskie free shutter 1200.jpg
Masz ważne sprawy przed wyjazdem? Wiele z nich można załatwić online

Nie wylegitymujemy się tam dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil, jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil zaufany jest ważny trzy lata, można go założyć za darmo. Korzysta już z niego 7,49 mln Polaków.

– Dołączenie banków spółdzielczych otwiera kolejny etap w rozwoju profilu zaufanego. Dużo łatwiej będzie go założyć osobom z mniejszych miejscowości, które mają internet, ale nie mają w swojej okolicy punku potwierdzającego – podkreśla Marek Zagórski. – Profil zaufany otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tym samym otwieramy ją dziś dla Polaków, którzy do tej pory mieli do niej utrudniony dostęp.

PolskieRadio24.pl/mc.gov.pl/DoS