Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Tomasz Kamiński 24.01.2011

Znamy szczegóły nowej reformy emerytur

Michał Boni, minister w rządzie premiera Donalda Tuska przedstawił szczegóły ustawy, która zmienia nasz system emerytalny.
Michał Boni ogłasza szczegóły projektu ustawy, która wprowadzi zmiany w systemie emerytalnymMichał Boni ogłasza szczegóły projektu ustawy, która wprowadzi zmiany w systemie emerytalnymfot. PAP/Radek Pietruszka

- To, co proponujemy, nazwałbym racjonalną korektą - rozpoczął Michał Boni prezentację na temat ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem sytemu ubezpieczeń społecznych.

- To oznacza warunki dla zmniejszenia długu publicznego, podtrzymania wiarygodności fiskalnej Polski oraz możliwości finansowania rozwoju kraju - broni zmian Boni.

Składka OFE się rozdwoi

Nowa ustawa zmodyfikuje wysokość sum, jakie z naszych pensji idą na emerytury. Potwierdza się, że 7,3 proc naszej pensji zamiast iść tylko do OFE pójdzie częściowo na subkonto w ZUS (5 proc.), a część zostanie faktycznie w owartych funduszach emerytalnych(2,3 proc.).

Tak rząd planuje rozkład składki II filaru między subkontem w ZUS, a kontem w OFE (w procentach naszych pensji):
Rok - ZUS - OFE
2011 - 5 - 2,3
2012 - 5 - 2,3
2013 - 4,5 - 2,8
2012 - 3,8 - 3,5

Pieniądze w ZUS też będą rosnąć

Wzrost środków na subkontach w ZUS będzie odbywał się przez waloryzację w wysokości średniej nominalnego wzrostu PKB z ostatnich pięciu lat. Ma to jednak funkcjonować z zastrzeżeniem nieujemności, czyli jeśli wzrost gospodarki w danym roku będzie zwalniać, a nie rosnąć, to nasze składki o tak wyjdą przynajmniej na zero.

Zusowskie subkonto będzie można dziedziczyć

Kapitał na subkontach w ZUS według ustawy może być dziedziczony. Jednak pozostaje do ustalenia forma przekazania zebranego kapitału. Będzie można jego część wypłacić nawet w gotówce - 50 proc. zebranej sumy. Wymaga jednak jeszcze przeliczeń i Boni zaznacza, że ta wysokość może się jeszcze zmienić.

Ponad 60 proc. pieniędzy OFE może pójść na giełdę

Do 2020 OFE będą mogły inwestować 62 proc. posiadanych środków na rynkach kapitałowych. Ten limit obecnie wynosi 40 proc. Zacznie rosnąć od 2011 r., kiedy wyniesie 42,5 proc.

Michał Boni zapewnia, że w ostatecznym rozrachunku mimo zmian kapitał z całego łączonego II filaru (czyli środki na subkontach w ZUS oraz OFE) tylko w 45 proc. będzie mógł być inwestowany na giełdzie.

Poszerzy się trzeci filar

Powstanie kolejny rodzaj kont emerytalnych w III filarze. Dotychczas mamy IKE i PPE. Stworzone zostaną IKZE - indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Środki, które na nie przeznaczymy, będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania w naszym PIT. Najpierw 2 proc., a do 2017 już 4 proc.

IKZE będą mogły być prowadzone przez instytucje finansowe w tym przez same OFE.

tk