Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 22.04.2011

Polska i Francja konkurują o technologię XXI wieku

Wicepremier Waldemar Pawlak chwali polskich badaczy za prace nad materiałem, który ma zrewolunicjować elektronikę - grafenem. Jednak naukowcy ostrzegają, że nie tylko Polacy się nim zajmują.
Model struktury grafenuModel struktury grafenuAlexanderAlUS/wikipedia
Posłuchaj
  • Wicepremier Waldemar Pawlak podkreśla, że przeniesienie tej technologii do przemysły wymaga czasu i inwestycji.
  • Włodzimierz Strupiński: We Francji grafen bada 450 naukowców, w Polsce - kilku
Czytaj także

Minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że grafen jest wielką, perspektywiczną technologią, która może zrewolucjonizować elektronikę.

- We Francji policzono, że 450 naukowców zajmuje się badaniami nad grafenem - mówi Włodzimierz Strupiński z warszawskiego Instytutu Technologii Materiłów Elektronicznych.

Zaznacza, że nie jesteśmy jedyni, a technologia ciągle nie jest skomecjalizowana. Wynalazek wymaga jednak jeszcze wielu badań. Grafen to najcieńszy materiał na świecie - substancja o grubości nie przekraczającej jednego atomu, zbudowana z warstwy węgla.

Polscy naukowcy patentują metodę przemysłowej produkcji tego materiału. Metoda wzrostu grafenu wynaleziona w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych "może mieć szanse podboju świata". Waldemar Pawlak podkreśla, że przeniesienie tej technologii do przemysły wymaga czasu i inwestycji. Zwraca poza tym uwagę na nowatorstwo nowych technologii - mogą między innymi zastępować krzem.

Eksperci ekonomiczni mają nadzieję na sukces

Ekonomista TMS Brokers Marek Wołos uważa, że lista niewykorzystanych polskich wynalazków jest długa, ale rosną szanse, że kolejne przysłużą się naszej gospodarce.

Wołos przypomina jednak, że historia polskiej myśli technicznej jest pełna straconych szans, takich jak niebieski laser, prototypy samochodów, które nie weszły do produkcji czy pomysł na stworzenie sieci komputerowej.

Ekspert wskazuje jednak, że Polscy naukowcy mają coraz lepsze warunki prowadzenia badań, na których można będzie w przyszłości zarobić. Dzieje się między innymi za sprawą dofinansowania badań i zakupu nowoczesnego sprzętu współfinansowanego przez Unię Europejską.

Ekonomista zwraca uwagę, że obecnie wiele firm wprowadzających innowacyjne rozwiązania szuka pieniędzy na działającym przy warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rynku NewConnect. Jego zdaniem część z nich, zwłaszcza z branży farmaceutycznej, ma przed sobą przyszłość.

IAR/ab,tk