Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 13.05.2011

Polscy rolnicy dostaną więcej z UE?

Unijny urzędnik Jerzy Plewa twierdzi, że po 2013 roku rolnicy dostaną większe dopłąty. Wątpią jednak w to Polscy rządzący.
Polscy rolnicy dostaną więcej z UE?SXC
Posłuchaj
  • Jerzy Plewa ocenia, że polscy rolnicy mogą liczyć na pozytywne zmiany
  • Stanisław Kalemba (PSL) zapewnia, że KE w komunikacie nie daje szansy na równe dopłaty
Czytaj także

Jerzy Plewa zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej przypomina, że unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział odejście od niekorzystnego modelu naliczania dotacji dla rolników.

Polscy rządzący nie wierzą w możliwość poprawy

Jednak w korzystne dla nowych krajów unijnych wyrównanie dopłat wątpi też poseł PiS Krzysztof Jurgiel, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uważa on, że Polsce powinna być realizowana Narodowa Polityka Rolna, wyznaczana przez konstytucyjną zasadę zrównoważonego rozwoju.

Przeprowadzenie zmian dotyczących dopłat bezpośrednich, które mogłyby usatysfakcjonować rolników z nowych krajów unijnych będzie bardzo trudne mówi poseł PSL Stanisław Kalemba z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie wnioski płyną jego zdaniem między innymi z treści komunikatu ogłoszonego przez Brukselę po przeglądzie Wspólnej Polityki Rolnej jesienią ubiegłego roku.

Nadzieja w reformie

Jak wyjaśnia Jerzy Plewa - zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej, odbyły się już konsultacje społeczne dotyczące reformy Wspólnej Polityki Rolnej, została też przedstawiona propozycja Komisji.

Teraz ta propozycja jest oceniana. Dyskutuje się nad nią w Radzie Europejskiej. Ostatecznie o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej zadecydują ministrowie rolnictwa krajów członkowskich i Parlament Europejski. W końcu czerwca będzie ogłoszona propozycja dotycząca unijnego budżetu, dotycząca okresu po roku 2013, co pozwoli ocenić, jakie będą ramy finansowe wsparcia udzielanego rolnictwu.

Historia krzywdzi rolników

Obecnie na sposobie rozdzielania dopłat ciążą zaszłości historyczne w postaci przyjęcia tak zwanego plonu referencyjnego, czyli wydajności z hektara, jako podstawy do ustalenia wysokości tego rodzaju wsparcia. W odniesieniu do nowych krajów unijnych plon referencyjny został przyjęty na bardzo niskim poziomie, czego następstwem są mniejsze dopłaty niż w krajach "starej" piętnastki.

IAR/tk