Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 09.08.2011

Prezydent podpisał ustawę o spreadach walutowych

Ustawa dotyczy tych, którzy już spłacają raty kredytu jak i tych, którzy w przyszłości zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie. Będą mogli dzięki nowemu prawu płacić mniejsze raty.
Prezydent podpisał ustawę o spreadach walutowychfot. Jacek Turczyk/flickr.com/CC
Posłuchaj
  • Sławomir Neumann (PO): Ustawa zmniejszy opłatę za franka przy kredytach walutowych
  • Sławomir Neumann (PO): Banki będą musiały się bardziej przyłożyć
Czytaj także

Bronisław Komorowski podkreślił, że polska gospodarka na tle kryzysu światowego wygląda bardzo dobrze, tym nie mniej skutki kryzysu docierają także do nas. Jak dodał, jednym z przejawów kryzysu jest wzrost kursu franka szwajcarskiego, co odbija się negatywnie na wielu polskich kredytobiorcach. Dlatego prezydent wysoko ocenił inicjatywę, która doprowadziła do przyjęcia przez parlament nowelizacji ustawy, choć częściowo zmniejszającej dolegliwości sytuacji kryzysowej. Prezydent podkreślił, że cieszy się, że mógł szybko podpisać ustawę po uchwaleniu jej przez parlament, bo to daje obywatelom sygnał, że w istotnych kwestiach jest pełne współdziałanie wszystkich władz państwa polskiego. 

Celem ustawy jest stworzenie mechanizmu rynkowego wymuszającego obniżenie marży bankowej przy ustalaniu różnicy kursów kupna i sprzedaży walut przy spłacie kredytów walutowych, czyli tzw. spreadu. Ustawa przewiduje, że spłata kredytu zaciągniętego w walucie obcej może nastąpić w walucie, w której kredyt ten został zaciągnięty.

Czytaj też: Zobacz, jak zapłacić mniejszą ratę kredytu we franku.

Bank nie będzie mógł z tego tytułu pobierać żadnych opłat. Nie będzie też mógł wprowadzić dodatkowych ograniczeń ani zobowiązywać kredytobiorcę do nabycia waluty od określonego podmiotu. Ustawa dotyczy każdego rodzaju kredytu zaciągniętego w walucie obcej.

- Aktualna sytuacja na rynkach finansowych jest przedmiotem troski wielu Polaków. W tej sytuacji prezydent zlecił wcześniej sprawdzenie zgodności z konstytucją tej ustawy. Obecnie nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, więc prezydent podjął decyzję o pilnym zakończeniu tego procesu legislacyjnego - wyjaśnia Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Waldemar Pawlak uważa, że ustawa antyspreadowa poprawi sytuację klientów banków i zwiększy konkurencję na rynku usług finansowych. Wicepremier i minister gospodarki powiedział, że cieszy go decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy. Jak podkreślił - ustawa może poprawić sytuację osób, które spłacają kredyty we frankach i borykają się z wysokimi ratami.

Waldemar Pawlak zapewnia, że zmiany w prawie nie spowodują strat finansowych banków. Wicepremier przypomniał, że spready na rynku międzybankowym wynoszą mniej niż grosz. Dodał, że stosując kilkugroszowe różnice pomiędzy kursami kupna i sprzedaży banki i tak dobrze zarobią. 

tk