Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 31.08.2011

Lizbona próbuje ratować finanse kraju

Rząd w Lizbonie przyjął strategię finansową na nadchodzące lata, co wymógł na nim Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według planu deficyt ma spaść prawie do zera do 2015 roku. Reforma finansów był warunkiem otrzymania pożyczki ratunkowej.
Premier Portugalii Pedro Passos CoelhoPremier Portugalii Pedro Passos Coelhofot. Wikipedia/EPP Summit June 2010
Posłuchaj
  • Relacja Adriany Bąkowskiej (IAR): Lizbona rozpoczęła cięcie deficytu
Czytaj także

Projekt uwzględnia założenia umowy, zawartej kilka miesięcy temu z międzynarodowymi instytucjami. W zamian za pożyczkę ratunkową z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Portugalia zobowiązała się do cięć i oszczędności.

Wiadomo już, że projekt naprawy finansów publicznych dotyczy najbliższych 4 lat. Rząd chce w swoich działaniach skupić się na zrównoważeniu budżetu. Jak podaje dziennik Diario de Noticias, celem jest zredukowanie deficytu do poziomu bliskiego zeru do 2015 roku. W zeszłym roku deficyt wyniósł blisko 9 procent PKB, a w 2013 roku ma to być 3 procent.

Przyjęcie dokumentu było jednym z wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. To właśnie te międzynarodowe instytucje udzieliły Portugalii pożyczki w wysokości 78 miliardów euro. W zamian Lizbona zgodziła się na wprowadzenie w życie restrykcyjnego planu oszczędnościowego. Teraz premier Pedro Passos Coelho będzie mógł przedstawić cele strategiczne dla jego kraju przywódcom Francji, Niemiec i Hiszpanii. Szef portugalskiego rządu ma się z nimi spotkać w środę i czwartek.

tk