Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 27.10.2011

Szczyt w Brukseli to sukces polskiej prezydencji

Polska prezydencja wykonała swoje zadanie rzetelnie - tak komentuje ustalenia szczytu w Brukseli rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.
Szczyt w Brukseli to sukces polskiej prezydencji fot. Flickr/ozchin
Posłuchaj
  • Teraz decyzje polityczne, które zapadły w Brukseli będą musiały zostać wprowadzone w życie, co zajmie kilka najbliższych tygodni - mówi Konrad Niklewicz
Czytaj także

Pod przywództwem Polski został przygotowany pakiet systemowego wzmocnienia sektora bankowego - podkreśla Konrad Niklewicz.


Na najwyższym szczeblu politycznym zapadły decyzje o wzmocnieniu funduszu stabilizacji finansowej i redukcji długu zagranicznego. Oznacza to, że Europa pokazała, że potrafi wspólnymi siłami zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu - uważa Niklewicz.


Jak dodaje rzecznik, dyskusja nad osiągnięciem porozumienia była trudna, gdyż w grę wchodziły setki miliardów euro. Teraz decyzje polityczne, które zapadły w Brukseli będą musiały zostać wprowadzone w życie, co zajmie kilka najbliższych tygodni - mówi Konrad Niklewicz.


Polska prezydencja zobowiązała się, że do końca roku we współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej wypracuje konkretne propozycje w jaki sposób mogłaby przebiegać integracja państw strefy euro bez naruszania spójności całej Unii. Jak wyjaśnia Konrad Niklewicz ważne jest, aby nie tworzyć podziału w obrębie Unii na kraje, które mają wspólną walutę i te spoza eurolandu.


Na szczycie w Brukseli przywódcy całej Unii Europejskiej ustalili zasady rekapitalizacji kluczowych dla Unii banków. Szacuje się, że unijne banki potrzebują ponad 106 miliardów euro.


Z kolei przywódcy Eurolandu wspólnie z sektorem bankowym porozumieli się w kwestii redukcji greckiego długu o około 100 miliardów euro. Sektor prywatny straci na tym połowę pieniędzy zainwestowanych w greckie obligacje.

IAR,ab