Logo Polskiego Radia
PAP
Piotr Grabka 24.05.2012

Nowy terminal lotniczy w Łodzi

Inwestycja na lotnisku im. Władysława Reymonta kosztowała około 195 mln zł. Prawie 150 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej. Oficjalne otwarcie 6 czerwca.
Lotnisko im. Władysława Reymonta w ŁodziLotnisko im. Władysława Reymonta w ŁodziMariusz Jabłoński, Port Lotniczy Łódź

Jak poinformowała rzeczniczka lotniska Ewa Bieńkowska powierzchnia terminala wynosi 26,5 tys. mkw. Odprawa bagażowa będzie się odbywała się na parterze budynku na 14 stanowiskach. Dodatkowe 15. stanowisko - tzw. linia czerwonej odprawy - przeznaczone będzie dla osób, które zadeklarowały coś do oclenia. Wydzielono również przejście dla VIP-ów, z własnym stanowiskiem kontroli.
Przed odlotem podróżni będą mieli do dyspozycji dwie poczekalnie, będą też mogli przejść do pasażu handlowo-usługowego, ewentualnie skorzystać z oferty gastronomicznej. W budynku znajdą się również pomieszczenia handlowe, usługowe, biur podróży, linii lotniczych i administracyjne.

Nowy terminal będzie mógł rocznie obsłużyć ok. 1,5 mln pasażerów.

Jak powiedziała Bieńkowska, w sobotę 2 czerwca, czyli na kilka dni przed otwarciem terminala zaplanowano Dzień Otwarty, w trakcie którego ma być przeprowadzony test funkcjonalny terminala. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. możliwość wygrania voucherów na loty z łódzkiego lotniska.
Obecnie Łódź ma regularne połączenia międzynarodowe do Dortmundu, Dublina, East Midlands, Edynburga, Liverpoolu, Londynu Luton, Londynu Stansted, Mediolanu Bergamo, Oslo Rygge, Bristolu i Bremy. Z Łodzi można również polecieć do Gdańska. Funkcjonują również połączenia czarterowe m.in. do Egiptu, Turcji, Tunezji i Bułgarii.
Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie połączeń m.in. z Barceloną czy Paryżem oraz z Krakowem i Warszawą. Największym udziałowcem w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta jest miasto Łódź (94 proc. udziałów), ponad 5 proc. ma samorząd województwa łódzkiego.