Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 12.09.2012

Barroso: potrzebne są Stany Zjednoczone Europy

Unia musi zmierzać w kierunku federacji państw narodowych - mówił szef Komisji Europejskiej. Konieczna będzie do tego zmiana traktatu. Jose Barroso przedstawił raport o stanie Unii.
Barroso: potrzebne są Stany Zjednoczone EuropyKomisja Europejska

Szef KE Jose Barroso wezwał we wtorek do wielkiej debaty ws. stworzenia europejskiej federacji państw narodowych, do czego konieczna byłaby zmiana traktatu UE. Zaapelował też, by w wyborach do PE w 2014 r. partie wskazały swych kandydatów na szefa KE. - Wierzę, że w tych czasach kryzysu, byłoby błędem pozostawić obronę państw nacjonalistom i populistom – wyjaśnił. Przyznał że "stworzenie tej federacji narodowych państw będzie wymagało automatycznie nowego traktatu". Zapowiedział, że KE przygotuje w tej sprawie raport jeszcze jesienią. Zastrzegł jednak, że nie jest to sprawa na już i teraz. Wcześniej musi się odbyć "wielka debata" europejska o przyszłości Europy, którą Barroso powiązał czasowo z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

- Nie musimy zaczynać od zmiany traktatu od razu. Ale musimy zidentyfikować polityki i instrumenty, jakich potrzebujemy. A wtedy musi się odbyć szeroka debata w całej Europie, zanim zorganizujemy Konwent. Europa nie może być technokratyczna, nie może być dyplomatyczna, ale musi być demokratyczna. Dlatego europejskie wybory do Parlamentu Europejskiego będą tak decydujące - powiedział. Zaapelował, też o "europeizację" tych wyborów, a dokładnie, by każda partia europejska zobowiązała się jeszcze przed tymi wyborami do wskazania jej kandydata na szefa nowej Komisji.

Barroso stwierdził, że obecna Unia musi ewoluować, a kraje członkowskie powinny "podzielić się swoją suwerennością w taki sposób, by każde państwo i każdy obywatel mieli lepsze możliwości kierowania swoim losem". Barroso uznał, że federacja, "Narody Zjednoczone Europy" jest potrzebna.

Barroso przekonywał też, że nowy unijny budżet musi postawić na inwestycje, bo jest narzędziem pobudzającym wzrost gospodarczy. Dodał, że wszystkie kraje muszą zdecydowanie poprzeć nową perspektywę finansową do 2020 roku, która skupi się na inwestycjach i daniu impulsu do wzrostu, wzmacnianiu jednolitego rynku. Dodał, że przyjęcie budżetu będzie testem na wiarygodność krajów członkowskich. - Chciałbym widzieć, że te same kraje, które mówią o wzroście gospodarczym, wesprą budżet, ten wzrost wspierający na poziomie europejskim - powiedział szef KE.

Barroso podkreślił, że przedstawia "Decydujące Porozumienie dla Europy" zmierzające do utrzymania z jednej strony europejskiego modelu socjalnego, a z drugiej - wzmocnienia wzrostu:

- To umowa, która łączy zapotrzebowanie na utrzymanie społecznej gospodarki rynkowej oraz na jej reformę. Będzie czynnikiem stabilizacyjnym dla unii monetarnej, zapewni stabilny wzrost gospodarczy i konkurencyjność - mówił Barroso.

Podkreślił, że Europa musi kontynuować działania na rzecz niezależności energetycznej, lepiej wykorzystywać zasoby naturalne, wzmacniać przedsiębiorczość, zwiększyć ambicje w takich dziedzinach jak edukacja i nauka. Dodał, że Europie potrzebna jest też polityka przemysłowa.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>