Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 25.09.2012

Rząd przyjął projekt nowelizacji deregulacyjnej

Ministrowie przyjęli projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Zmiany dotyczą 50 zawodów.
Rząd przyjął projekt nowelizacji deregulacyjnejPierre Rudloff/Wikimedia Commons/CC

Chodzi o zmiany w ponad 20 ustawach, które mają doprowadzić do całkowitej lub częściowej deregulacji 50, a nie jak wcześniej zakładano 49 zawodów.

Jak czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa sprawiedliwości, zmiana ta wynika z faktu objęcia deregulacją wszystkich siedmiu, a nie trzech - jak pierwotnie zakładano - zakresów uprawnień geodetów poprzez skrócenie okresów wymaganych praktyk. Jednocześnie na następny etap prac nad deregulacją przesunięto trzy zawody regulowane ustawą Prawo geologiczne i górnicze - mechanik wiertni, spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych i spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi - co podyktowane jest chęcią kompleksowego zderegulowania wszystkich zawodów zawartych w tej ustawie.

Konsultacje społeczne i międzyresortowe trwały od marca do września. Po analizie głosów z konsultacji społecznych - czytamy w komunikacie - w projekcie wprowadzono zmiany. Najistotniejsze z nich to przyznanie tylko gminom liczącym powyżej 100 tysięcy mieszkańców prawa przeprowadzania egzaminu dla taksówkarzy, rozszerzenie wymogu niekaralności wobec trenerów i instruktorów sportu o przestępstwa między innymi przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, czy związane z korupcją w sporcie, dopuszczenie legislatorów mogących wykazać się praktyką w tworzeniu aktów prawa powszechnie obowiązującego do prawniczych egzaminów zawodowych, a także utworzenie instytucji "notariusza powołanego na 3 lata" dla osób, którym po zdaniu egzaminu zawodowego nie udało się znaleźć kancelarii notarialnej, gdzie mogłyby odbyć asesurę.