Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 05.11.2012

Ochrona zdrowia to worek bez dna?

Od dłuższego czasu trwa dyskusja jak finansować służbę zdrowia. Przy tej okazji pojawia się również pytanie czy finansować tzw. NZOZ-y i niepubliczne szpitale.
Ochrona zdrowia to worek bez dna?Glow Images/East News

W czasie debaty w radiowej Jedynce pierwszy głos w sprawie zabrał Andrzej Orzechowski, poseł PO i członek komisji zdrowia. Przypomniał, że od 1999 roku obowiązuje w Polsce system ubezpieczeń zdrowotnych. W ramach tego systemu Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje usługi medyczne, także w podmiotach, które do połowy zeszłego roku miały status podmiotów niepublicznych. W tej chwili nie ma natomiast - jak podkreślał poseł - ustawowego rozróżnienia na podmioty lecznicze publiczne i niepubliczne. Jeśli tylko spełniają określone wymogi, to mogą ubiegać się o kontrakty w NFZ.

Z równym traktowaniem wszystkich podmiotów przez narodowego płatnika nie chciał jednak zgodzić się prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia. - To kto ile dostał pieniędzy jest jawne i to należy pochwalić. Natomiast dlaczego ktoś dostał tyle, a ktoś tyle – tego nie wiemy. Budzi to rozmaite emocje, gdyż porównując wiedzę dotyczącą zatrudnionego zespołu, wyposażenia, to nie są jasne decyzje – mówił.

Jeden z koniecznych kierunków zmian w finansowaniu służby zdrowia wskazywał Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego. - Możliwości finansowe NFZ, zwłaszcza w zakresie leczenia szpitalnego, są bardzo mocno ograniczone. Musimy mieć świadomość, że nasz narodowy płatnik procentowo wydaje najwięcej na leczenie szpitalne w całej UE. Trzeba dążyć do tego, żeby więcej świadczeń było realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadził Paweł Wojewódka.

pg