Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 17.06.2013

Zamierzasz podróżować po Europie? Wykup EKUZ

Dzięki tej małej, plastikowej karcie możemy w całej wspólnocie korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na takich zasadach, jakie mają obywatele kraju, do którego wyjeżdżamy.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • EKUZ może być używany tylko, gdy wyjeżdżamy za granicę w celach turystycznych - podkreśla Małgorzata Koszur z Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ w Szczecinie. (źr. IAR)
Czytaj także

Jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie w każdym państwie zagwarantuje nam całkowicie bezpłatną opiekę medyczną. "W Polsce na przykład świadczenia opieki zdrowotnej są bezpłatne. Natomiast jeżeli przebywamy w innym kraju to może się okazać, że za jakąś część udzielonego świadczenia będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, bo takie zasady obowiązują w tym kraju. I wtedy koszt , który poniesiemy z własnej kieszeni jest kosztem nierefundowanym"- przyznaje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ w Szczecinie.
Na przykład na Słowacji obowiązują zryczałtowane opłaty za receptę w wysokości 0,17 euro. Świadczenia ambulatoryjne i wizyta w pogotowiu to 1,99 euro. We Francji w przypadku leczenia szpitalnego kasa chorych bezpośrednio opłaca koszty leczenia, z reguły w wysokości 80 proc. Pacjent płaci szpitalowi pozostałe koszty. Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić jakie świadczenia zdrowotne będą gwarantowane bezpłatnie i czy warto wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową. Należy też pamiętać, że EKUZ może być używany tylko, gdy wyjeżdżamy za granicę w celach turystycznych - podkreśla Małgorzata Koszur.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia na wniosek ubezpieczonego. Karta wydawana jest bezpłatnie i tylko osobom uprawnionym do korzystania refundowanej z opieki zdrowotnej.