Logo Polskiego Radia
PAP
Beata Krowicka 28.10.2013

Ławrow: Rosja nie zerwie kontaktów handlowych z Ukrainą

W przypadku stowarzyszenia Ukrainy z UE, Kijów nie będzie mógł liczyć na jakiekolwiek preferencje w handlu z Rosją ponad te, które przysługują członkom WTO - zapowiedział minister spraw zagranicznych Rosji.

- Nie dojdzie do zerwania tych kontaktów. Będą one realizowane z poszanowaniem zasady największego uprzywilejowania, jak jest to przewidziane dla krajów należących do WTO. Dodatkowe preferencje, jak te wynikające z obowiązującego w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw porozumienia o wolnym handlu, raczej nie będą możliwe, jeśli ukraiński rynek zaleją konkurujące z naszymi towary z UE - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, gdzie wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą współprzewodniczył posiedzeniu rosyjsko-ukraińskiej komisji ds. współpracy na arenie międzynarodowej.

Ławrow zadeklarował dalszy dialog na ten temat.
Szefowie dyplomacji Rosji i Ukrainy rozmawiali też o zagadnieniach bezpieczeństwa europejskiego i perspektywach uregulowania konfliktu w Naddniestrzu.

Spór o unijne aspiracje

Oczekuje się, że umowa o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Porozumienie przewiduje m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. Konsekwencją tego będzie niemal całkowite zniesienie ceł w ukraińsko-unijnym handlu.
Taki system handlu funkcjonuje teraz między Ukrainą i Rosją. Ukraińskie towary - z wyjątkiem białego cukru - wwożone są do Rosji bez cła. Jeśli strona rosyjska wycofa się z ustaleń o wolnym handlu z Ukrainą, przed czym Kreml już ostrzegł, to ukraińskie towary zostaną obłożone cłem porównywalnym do tego, które obowiązuje inne kraje należące do WTO.

Zobacz serwis: KONFLIKT ROSJA-UKRAINA >>>
Kreml próbuje zmusić Ukrainę do wejścia do Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur, które Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. 1 stycznia 2015 roku na bazie UC i JOG ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja chciała, by przystąpiła do niej również Ukraina, ale ta wybrała integrację z UE.
W końcu sierpnia Putin ostrzegł, że Unia Celna może podjąć kroki protekcyjne wobec Kijowa, jeśli podpisze on z Unią Europejską umowę o stowarzyszeniu. A w ubiegłym tygodniu w Mińsku prezydent FR po raz kolejny oświadczył, że Ukraina nie może jednocześnie być stowarzyszona z UE i należeć do UC.
W niedzielę konsekwencje podpisania przez Ukrainę porozumienia o stowarzyszeniu z Unią Europejską były tematem nieoficjalnego spotkania prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza z Putinem w Soczi nad Morzem Czarnym. Szczegółów rozmów nie ujawniono.

''

PAP, bk