Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 10.12.2013

Rynek pracy w 2014: zobacz branże, w których będą szukać pracowników

To najlepsze prognozy dla polskiego rynku pracy od kilku lat - jak wynika z analiz firmy ManpowerGroup, w 2014 r polskie firmy będą więcej zatrudniać, niż zwalniać a w niektórych branżach zacznie się wręcz polowanie na nowych pracowników.
Coraz częściej zamiast na długoterminowy etat pracodawcy zatrudniają osoby do wykonania konkretnego projektu. Zdjęcie ilustracyjneCoraz częściej zamiast na długoterminowy etat pracodawcy zatrudniają osoby do wykonania konkretnego projektu. Zdjęcie ilustracyjneEast News/Glow Images

Wszystko wskazuje na to, w 2014 r po raz pierwszy od trzech lat na polskim rynku pracy nastąpi odwrócenie ról – to pracodawcy zaczną szukać pracowników. Jak wynika z barometru ManPower, więcej pracodawców chce przyjmować do pracy niż zwalniać, a w transporcie czy przemyśle będzie można wybierać w ofertach.

- Poprawa dynamiki rynku pracy odzwierciedla sytuację polskiej gospodarki, która jest w coraz lepszej kondycji – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę

Z Barometru Manpower wynika, ze prognozy zatrudnienia dla Polski są optymistyczne w większości badanych sektorów w nadchodzących trzech pierwszych miesiącach 2014 r. - Korzystny klimat wzmacnia też fakt, że Polska nadal pozostaje krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych.

Przekłada się to na tworzenie nowych miejsc pracy, głównie w sektorach usług biznesowych, badawczo-rozwojowych a także spożywczym i motoryzacyjnym – dodaje Iwona Janas. - . Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów będzie wysokie – podsumowuje.

Gdzie najwięcej wakatów

W I kwartale 2014 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia.

Największy optymizm widoczny jest w sektorze: transport/ logistyka/ komunikacja (+20 proc.) oraz produkcja przemysłowa (+14 proc).

Kolejne branże, które uzyskały wysoką prognozę netto zatrudnienia to restauracje/ hotele (+12 proc.) oraz handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.).

Nieźle wygląda też sytuacja dla budownictwo (+7 proc), finansów/ ubezpieczeń/ nieruchomości/ usług i oraz rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo (+5 proc. dla obu), wzrost, choć już nie tak duży  przewidywany jest też w kopalniach/ przemyśle wydobywczym (+2 proc).

A tu będzie gorzej

Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano natomiast  dla sektorów energetyka/ gazownictwo/ wodociągi (-9proc.) oraz instytucje sektora publicznego (-2 proc).

Polskie prognozy na tle innych krajów

Początek przyszłego roku zapowiada się na polskim rynku pracy niezwykle korzystnie. Polscy pracodawcy zamierzają zwiększać zatrudnienie i są pod tym względem największymi optymistami w krajach Unii Europejskiej.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 r wskazuje, że polscy pracodawcy są dziś najbardziej optymistycznie nastawionymi wobec rozwoju sytuacji gospodarczej pracodawcami w Europie. Natomiast największymi pesymistami okazali się już któryś raz z rzędu pracodawcy z Włoch, Irlandii i Finlandii.

Uwzględniając korektę sezonową, prognoza netto zatrudnienia dla Polski ma wynieść plus 9 proc. To trzeci z rzędu dodatni wynik uzyskany dla naszego kraju i jednocześnie najwyższa prognoza od IV kwartału 2011 r.

13 proc. pracodawców zwiększy zatrudnienie

Firma Manpower, co kwartał prognozuje rozwój rynku pracy. Spośród 756 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 13 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc.  nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +4proc. .

Resort pracy myśli podobnie

Jej opinia współgra z podejściem, jaki reprezentuje resort pracy. Niedawno minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji poświęconej aktualnej sytuacji na rynku zwracał uwagę, że przybywa ofert od pracodawców, co jest najbardziej optymistycznym zjawiskiem.  - Jest coraz więcej firm, które chcą zatrudniać – powiedział kilka dni temu.

Tworzenie nowych miejsc pracy wiąże się m.in. ze ściąganiem nowych inwestorów do Polski, czy wprowadzeniem nowych rozwiązań - takich jak elastyczny czas pracy. – To wszystko powinno dobrze wróżyć na najbliższe miesiące - oceniał Kosiniak-Kamysz.

W całej Polsce będzie praca

We wszystkich badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia w I kwartale 2014 r. jest dodatnia.

Najlepsze nastroje  wśród pracodawców widać w regionie Południowo - Zachodnim, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc..

Wysoki wynik odnotowano również w regionach Południowym i Północnym, w których uzyskano prognozę netto zatrudnienia +9 proc. (dla obu). W regionach Centralnym, Północno -Zachodnim oraz Wschodnim prognoza netto zatrudnienia wynosi+7 proc.(dla każdego).

A tak chcą zatrudniać na świecie

W zestawieniu globalnym badania ManpowerGroup, w którym wzięło udział ponad 65 tys. pracodawców, wyniki pokazują, że większość pracodawców przewiduje, w mniejszym lub większym stopniu, zwiększenie zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 34 z 42 badanych krajach.

Najbardziej pozytywne sygnały dotyczące planów zwiększania zatrudnienia w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. płyną z Tajwanu (+39 proc.), Indii (+33 proc.) i Nowej Zelandii (+21 proc.).

Najniższe i jednocześnie jedyne ujemne prognozy netto zatrudnienia uzyskano kolejny kwartał z rzędu dla krajów europejskich: Włochy (-10 proc.), Irlandia, Finlandia (-6 proc. dla obu), Hiszpania (-4 proc.), Słowacja (-2 proc.) i Belgia (-1 ). Polska uzyskała najwyższą prognozę  spośród krajów Unii Europejskiej.

gra