Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.03.2015

PIT 2014: jak skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku?

Marzec to dobry czas, aby zabrać się za rozliczenie rocznego zeznania podatkowego PIT, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnie przysługujących nam ulg podatkowych.
Na wspólnym rozliczeniu podatku z małżonkiem można sporo zaoszczędzićNa wspólnym rozliczeniu podatku z małżonkiem można sporo zaoszczędzićPixabay.com
Posłuchaj
  • O preferencyjnej formy rozliczania się mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: Karol Raźniewski, doradca podatkowy z firmy EY i Anna Misiak, doradca podatkowy z kancelarii MDDP /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Warto pamiętać, że osoby samotnie wychowujące dzieci i małżeństwa mogą skorzystać z tzw. preferencyjnej formy rozliczania się.

- Z preferencyjnego rozliczenia mogą skorzystać małżonkowie, którzy przez cały rok byli w związku małżeńskim, posiadają wspólność majątkową i byli polskimi rezydentami podatkowymi. Z takiego rozliczenia mogą skorzystać również osoby, które nie były polskimi rezydentami podatkowymi, ale uzyskały co najmniej 75 proc. swoich dochodów ze źródeł polskich - tłumaczy Karol Raźniewski, doradca podatkowy z firmy EY.

Na rozliczeniu z małżonkiem można zaoszczędzić

Na wspólnym rozliczeniu podatku z małżonkiem można sporo zaoszczędzić.

- Preferencja dla małżonków polega na tym, że sumujemy ich dochody, dzielimy na pół, obliczamy podatek i mnożymy podatek razy dwa. Biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, przysługującą każdej ze stron, oraz ewentualne różnice w dochodach małżonków, możemy zaoszczędzić na efektywnej stawce podatkowej, którą stosuje się do sumy ich dochodów, i realnie ten podatek będzie mniejszy, niż gdybyśmy rozliczali obydwoje małżonków oddzielnie i suma ich podatków byłaby wówczas wyższa – wyjaśnia ekspert EY.

Nie można przekroczyć terminu złożenia zeznania

Co ważne, małżonkowie, którzy decydują się na wspólne rozliczenie, muszą pamiętać o terminowym złożeniu wspólnej deklaracji.

- Ta deklaracja musi być złożona do 30 kwietnia. Jeśli małżonkowie zdecydowaliby się na wspólne rozliczenie i złożyli deklarację później, niestety to wspólne rozliczenie nie zostanie uznane przez urząd skarbowy - zaznacza Anna Misiak, doradca podatkowy z kancelarii MDDP.

Mniej zapłacą osoby samotnie wychowujące dzieci

Na zapłacenie niższego podatku mogą też liczyć osoby samotnie wychowujące dzieci.

- Z rozliczenia z dzieckiem mogą skorzystać osoby, które faktycznie samotnie wychowują dzieci, zarówno małoletnie, jak i uczące się w szkołach publicznych do 25. roku życia oraz takie, na które przysługuje dodatek pielęgnacyjny - mówi Karol Raźniewski.

Jaki formularz wybrać?

Oświadczenie o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko składa się poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w deklaracji PIT.

- W przypadku osób samotnie wychowujących dziecko można zdecydować się na PIT-37, lub też jeśli dziecko uzyskuje rentę rodzinną, rodzicowi przysługuje nadal prawo do tego, żeby wspólnie się rozliczyć, wtedy podatnik powinien zdecydować się na PIT-36 – mówi Anna Misiak.

Od poniedziałku na portalu podatkowym można znaleźć wstępnie wypełnione zeznanie PIT-37.

Justyna Golonko, awi

/