Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 02.09.2015

Ile można zaoszczędzić na zmianie dostawcy energii

Już 350 tys. gospodarstw domowych zmieniło dostawcę prądu, w lipcu na taki krok zdecydowało się 6 tys. rodzin. Jak zmienić dostawcę oraz na co uważać, mówi w radiowej Jedynce Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.
Posłuchaj
  • Jak zmienić dostawce energii elektrycznej i na co uważać podejmując taką decyzję, tłumaczy w radiowej Jedynce Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak uzupełnia Agnieszka Głośniewska, do tego należy doliczyć prawie 150 tys. podmiotów biznesowych, które skorzystały z tej możliwości, czyli razem ok. pół miliona odbiorców zmieniło dostawców prądu.

Mówiąc, że warto myśleć o tej decyzji, podkreśla jednak, aby się z nią nie spieszyć, nie działać pod presją, gdyż możemy natknąć się na różnego rodzaju naciągaczy. Warto też bardzo dokładnie przyjrzeć się umowie, która mamy podpisać.

Zmiana dotyczy połowy rachunku – dotyczącego wartości dostarczonej energii

Przed decyzją o zmianie, warto też przeanalizować rachunki za prąd. Jak wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, połowa naszej opłaty dotyczy zużytej energii. Druga połowa – to opłaty za dystrybucję, czyli za dostarczenie tej energii do naszego domu. ̶I tej pozycji nie zmienimy – podkreśla przedstawicielka URE.

Możemy natomiast poprawić, czyli zmniejszyć rachunek, w części dotyczącej wartości dostarczonej energii. Można np. zmienić grupę taryfową, okres rozliczeniowy, nie mówiąc o porównaniu cen za prąd.

Roczne oszczędności: od 50 do 150 zł

Jak zaznacza ekspertka, nasze oszczędności zależą od ilości zużytej energii – im jest jej więcej, tym oszczędności mogą być większe. Jak wylicza, średnie oszczędności w skali roku to 50-150 zł w zależności od regionu kraju.

Karolina Mózgowiec, jk