Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 28.04.2011

Ustawa refundacyjna przyjęta

Senatorowie przyjęli ustawę o refundacji leków wraz z poprawkami. Za głosowało 56 senatorów, przeciw było 37.
Ustawa refundacyjna przyjętaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Według przyjętej poprawki, którą złożył senat PO Michał Okła, obniżenie marż hurtowych na leki refundowane będzie odbywać się stopniowo przez kolejne trzy lata. Obecnie wynosi ona 8, 91 procent a ma wynosić 5 procent.
Czytaj także

Senat zaakceptował między innymi poprawkę senatora Michała Okły z PO, by z ustawy wykreślić zapis dotyczący 3-procentowej opłaty z zysku od refundacji leków, jaką miałyby płacić firmy farmaceutyczne. Przyjęto także poprawkę dotyczącą tzw. paybacku, czyli mechanizmu nakazującego firmom farmaceutycznym zwrot części przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu NFZ na refundację leków. Firmy farmaceutyczne zgodnie z poprawką będą zwracały 50 proc. przekroczonej przez nie kwoty.

Przyjęta została poprawka zakładająca, że wysokość całkowitego budżetu na refundację w 2012 r. jest równa kwocie kosztów poniesionych w 2010 r. na finansowanie świadczeń gwarantowanych. Uchwalona już ustawa wprowadza urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych. Stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża: Sejm zaproponował 5 procent od urzędowej ceny zbytu (obecnie 8,91 procent).
Przyjęta poprawka Senatu zakłada, że marża hurtowa w 2012 roku wyniesie 7 procent urzędowej ceny zbytu, a w 2013 roku - 6 procent tej ceny. Ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Oznacza to, że apteki nie będą mogły stosować promocji na leki finansowane przez NFZ typu "lek za złotówkę".


Naczelna Rada Lekarska uważa, że zapisy ustawy refundacyjnej mogą doprowadzić do ograniczenia dostępu pacjentów do niektórych leków.

ab