Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Tomasz Kamiński 01.08.2011

Cena złota pobiła rekord. Kurs franka też - 3,61 złotego

Giełdy oraz kurs euro i dolara zareagowały w poniedziałek pozytywnie na wiadomość o propozycji kompromisu w sprawie długu USA. Jednak kurs franka i cena złota pokazują, że inwestorzy czekają na ostateczne potwierdzenie, czyli zakończenie głosowań w Kongresie.
Cena złota pobiła rekord. Kurs franka też - 3,61 złotegofot. flickr/thegrid.ch

Najprawdopodobniej niepewność co do ostatecznego wyniku aż dwóch głosowań powoduje, że inwestorzy do czasu ich zakończenia chcą przeczekać. Przystanią bezpieczeństwa najczęściej są właśnie szwajcarska waluta i złoto. Najpewniej dlatego kurs franka pobił w poniedziałek rekord - 3,61 zł, podobnie jak cena złota - 1625 dolarów za uncję.

Wzrost kursu szwajcarskiej waluty to zła wiadomość dla posiadaczy kredytów we franku. W Polsce takich pożyczek jest około 700 tysięcy.

Aby można było osiągnąć kompromis w sprawie podwyższenia dopuszczalnej granicy długu w USA, zarówno Demokraci jak i Republikanie musieli zrezygnować z wielu swoich postulatów. Tym spsosobem kongresmeni obu partii nie są zadowoleni z projektu przedłożonego do głosowania w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego.

Prezydent Barack Obama ogłosił publicznie, ze liderzy Demokratów i Republikanów doszli do porozumienie co do wspólnej wersji projektu ustawy, która ma zwiększyć limit zadłużenia. Musi to nastąpić do 2 sierpnia, a poniedziałek 1 sierpnia to ostatni dzwonek na zatwierdzenie. W przeciwnym razie Stany Zjednoczone staną w oblicz problemu niewypłacalności. To, co wypracowali czołowi politycy, muszą zatwierdzić ich koledzy z obu izb parlamentu - Senatu i Izby Reprezentantów. Stąd dwa głosowania. Teoretycznie nie powinno być problemów, bo sytuacja jest zbyt poważna, a termin nagli. W opinii Pawła Cymcyka z firmy doradczej A-Z Finanse, wszystko wskazuje na to, że rozwiązania, które już są zaaprobowane przez polityków bez większych problemów przejdą przez głosowania.

tk