Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.03.2012

Sprawdź, jak najprościej rozliczyć się z podatku

Czas na rozliczenie PIT-u mamy do 30 kwietnia. Niby czasu jest dużo, ale tylko pozornie. Lepiej nie czekać z rozliczeniem na ostatnią chwilę. Najlepiej PIT złożyć, czy przesłać jak najszybciej.
Sprawdź, jak najprościej rozliczyć się z podatkusxc.hu

Jeśli komuś wypada zwrot nadpłaty, to im szybciej złoży zeznanie podatkowe, tym wcześniej zostaną przelane pieniądze na jego konto. Z kolei, jeśli ktoś musi dopłacić urzędowi, to termin złożenia PIT-u nie ma znaczenia. - Możemy złożyć PIT, a termin wpłaty upływa 30 kwietnia i dopiero wtedy można dokonać wpłaty - mówi Małgorzata Sora z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.

Małgorzata
Małgorzata Sora

Można wypełnić PIT przy pomocy specjalnych programów, które często są dołączane do gazet, albo są dostępne w Internecie. Gość radiowej Jedynki odradza, aby korzystać z programów wykorzystywanych w poprzednich latach. - Mogą nie zawierać zmian, jakie wprowadzono do rozliczenia PIT 2011, ponadto jest inny wzór formularza - wyjaśnia. Jedną z takich zmian jest to, że osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie muszą wpisywać numeru NIP. Wystarczy wpisać numer Pesel.

Małgorzata Sora poleca rozliczenie za pośrednictwem Internetu. Jest to łatwe, nie trzeba drukować formularza, dostaje się potwierdzenie złożenia dokumentów i jest ono tak samo ważne, jak potwierdzenie, które dostajemy składając PIT osobiście. Aby rozliczyć się zdalnie trzeba wejść na stronę Ministerstwa Finansów TU, a potem program sam poprowadzi przez kolejne etapy.

Gość "Czterech pór roku" przypomina, że dokumenty do rozliczenia podatkowego należy przechowywać pięć lat, ale licząc od końca roku rozliczeniowe4go. Więc w praktyce to jest lat sześć.

Małgorzata Sora przypomina, że emeryci nie muszą składać rozliczenia, jeśli z ZUS dostali informację, że zostali już rozliczeni. Ale jeśli ktoś chce skorzystać z ulg, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, albo przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego, to musi rozliczyć się samodzielnie.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(ag)