Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Szozda 17.04.2012

Każdy gol na Euro to 3000 euro dla niepełnosprawnych (wideo)

Przed ćwierćfinałami Euro 2012 na stadionach odbędą się mecze osób niepełnosprawnych. To część akcji, której celem jest umożliwienie im dostępu do wydarzeń sportowych.

Stadiony, na których będą rozgrywane mistrzostwa Europy w piłce nożnej są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Małgorzata Peretiatkowicz z Fundacji TUS w Jedynce ("Sygnały Dnia"). Na trybunach są specjalne miejsca, gdzie można postawić wózek, obok jest krzesełko dla osoby, która mna pomagać inwalidzie. Także osoby niewidzące będą mogły słuchać relacji z meczów przygotowanej specjalnie dla nich.

Nieco obaw przedstawicieli Fundacji TUS budzi jedynie kwestia dojazdu na stadiony. Ale jak mówi Małgorzata Peretiatkowicz władze miast zobowiazały się do podstawienia autobusów niskopodłogowych z tablicami i systemem audio, który pozwoli nie tylko niepełnosprawnym ruchowo, ale także niedowidzącym i niesłyszącym dojazd na mecze. Pomocą mają także służyć wolontariusze zarówno pracujacy dla organizatorów mistrzostw, jak i dla miast gospodarzy.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

W Europie jest ponad 50 milionów niepełnosprawnych. Połowa nigdy nie uczystniczyła w imprezach sportowych. Fundacja TUS pomaga w realizacji oficjalnego programu UEFA "Respect Inclusion - Footbal with no limits", którego celem jest zwiększoenie dostępności niepełnosprawnych kibiców do wydarzeń sportowych.

Rozmowiali Krzysztof Grzesiowski i Roman Czejarek.

AS