Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 20.01.2018

„17 stycznia 1945 r. to data zmiany okupanta, nie wyzwolenia Polski”

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.

Kiedy stolica leżała w ruinach, doszczętnie zniszczona, a ludność była wykrwawiona, Polakom przez dziesięciolecia kazano uznawać tę datę - 17 stycznia 1945 - za wielkie i ważne święto. - Wyróżnienie tej daty leżało też po myśli polskich komunistów współpracujących ze Związkiem Radzieckim, aby podkreślić fakt, że Warszawa została wydarta Niemcom – tłumaczył dr Witold Wasilewski. - Miało to zepchnąć w niepamięć Powstanie Warszawskie, w którym Związek Radziecki nie udzielił Polakom pomocy.

Jak podkreślił gość audycji, nawet w słowniku PWN słowo „wyzwolenie” oznacza odzyskanie niepodległości. W przypadku Polski zmienił się jedynie okupant.

Jak podkreślił Arkadiusz Mularczyk, dziś trudno zdecydować, która okupacja była bardziej niszczycielska. – Prezydent Lech Kaczyński przygotował raport o stratach wojennych, jakie poniósł nasz kraj – przypomniał poseł PiS. - Grupa prawie 20 osób przez 2 lata, dom po domu, kamienica po kamienicy liczyła zniszczenia. Na 2004 obliczono straty na 54 mld dolarów –podkreślił gość audycji.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/km

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.01.18

Godzina emisji: 22.15