Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 24.02.2018

Zbrodnie okresu komunizmu wciąż bez winnych

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

W sobotę 24 lutego minęła 65. rocznica śmierci gen. Augusta Fieldorfa. Został powieszony w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciało pochowano w nieznanym miejscu. Generał – pomimo tortur i szantażu - odmówił współpracy z władzami komunistycznymi.

Jak stwierdził Paweł Sztama, to mało prawdopodobne aby można było tę sprawę sprawiedliwie zakończyć ponieważ wszyscy odpowiedzialni za tę zbrodnie nie żyją. - Ostatnią osobą, która mogła odpowiadać była Helena Wolińska, jednak próba jej ekstradycji z Wielkiej Brytanii zakończyła się fiaskiem – powiedział gość audycji. - Należy o tym pisać i przypominać, szczególnie w okresie rocznicy jego śmierci, ale nikogo nie uda nam się raczej pociągnąć do odpowiedzialności za ten czyn – dodał ekspert.

W opinii Tadeusza Płużańskiego, tego typu niezakończone sprawy, to to dużo szerszy problem. - Stalinizm, a także komunizm nie został w Polsce osądzony, co jest wielką klęska naszego państwa, ale nie było ku temu tzw. woli politycznej – wyjaśnił dziennikarz i dodał, że szereg sprawców zbrodni komunistycznych żyło jeszcze w latach 90-tych i później. Nie doczekali jednak procesów.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/km

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 23.02.18

Godzina emisji: 22.15