Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 28.04.2014

Jak fundusze europejskie zmieniają oblicze Polski

W ostatniej perspektywie budżetowej wydaliśmy niemal 70 mld euro. - To były pieniądze dobrze zainwestowane - mówi w Czwórce wiceminister Adam Zdziebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.
Posłuchaj
  • Wiceminister Adam Ździebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego o tym, jak zmieniła się Polska po wejściu do Unii Europejskiej (Czwórka/Europejski Lunch)
Czytaj także

- Inwestujemy w to, by w przyszłości te pieniądze do nas wróciły w postaci kolejnych inwestycji, usług, przedsięwzięć, wzrostu budżetów samorządowych, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - tłumaczy Zdziebło i dodaje, że Polacy już przyzwyczaili się do europejskich pieniędzy. - Dziś przyjmujemy, że one były od zawsze - mówi gość "Europejskiego Lunchu" .

Adam
Adam Zdziebło w Czwórce/sceen wideo

Celem istnienia funduszy europejskich jest m.in. zapewnienie spójności terytorialnej i gospodarczej w krajach unijnych. - Jeśli spojrzymy na nasz wzrost PKB od 1989 roku, na tle wszystkich krajów UE, jest on najwyższy - mówi Zdziebło. - To namacalny, realny, obiektywny i niezależny wskaźnik. A mają na niego wpływ również fundusze europejskie.

Czytaj także: Polak w Unii czuje się dobrze <<<

Jak zdobyć środki z Unii? Gość Czwórki tłumaczy, że jednym z najważniejszych i podstawowych warunków jest po prostu dobry pomysł na biznes. - To już połowa sukcesu. A druga połowa to żelazna konsekwencja w codziennej realizacji zadań - mówi Adam Zdziebło. - Trzeba mieć wszystko dobrze "poukładane" od samego początku i wtedy nie będą zdarzać się wpadki.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy o tym, jak zmieniała się Polska po wstąpieniu do Unii Europejskiej z "Europejskiego Lunchu" .

kd/kul