Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 24.06.2013

Kto w UE zamknie granice?

Ostatnie lata pokazały, że zewnętrzna granica Unii Europejskiej nie działa zbyt dobrze. W związku z tym Komisja Europejska i Parlament Europejski zdecydowały, że każdy kraj może przywrócić kontrole na granicach na maksymalnie 2 lata.
Strefa SchengenStrefa Schengenmaciekpiechocki/wikimedia cc
Posłuchaj
  • Jarosław Kuisz, redaktor Kultury Liberalnej objaśnia zmiany przepisów unijnych dotyczących układu z Schengen (Europejski Lunch/Czwórka)
Czytaj także

Podjęcie takich działań uzasadnione odtąd będzie obawą przed przedostawaniem się do kraju nielegalnych imigrantów lub inną wyjątkową sytuacją. Dotychczas dopuszczano ewentualność przywrócenia kontroli granicznych, ale jedynie w przypadku "poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego".

Gość Czwórki, Jarosław Kuisz, redaktor Kultury Liberalnej zauważa, że Europejczycy przestraszyli się obcych. - Przestraszyliśmy się swoich zewnętrznych granic po wydarzeniach Arabskiej Wiosny - mówi ekspert.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że kontrole graniczne zostaną wprowadzone we Włoszech i Grecji, może też w innych krajach granicznych Unii Europejskiej. Mimo że Polska stanowi wschodnia granicę UE, to dziś kwestia zamknięcia granic nas nie dotyczy.

Obywatele Unii Europejskiej jako jedną z największych korzyści przystąpienia do wspólnoty wymieniają swobodne podróżowanie. Mimo to nastroje antyschengenowskie i chęć zamknięcia granic możemy obserwować w Danii i Holandii.

(pj)