Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 30.09.2013

Eurolekcje nie zachęcają do wyjazdu - pokazują, że można

- Na lekcjach opowiadamy o rówieśnikach uczniów. O tym jak podróżują po Polsce, jak zmieniają swoja rzeczywistość, jak realizują swoje pomysły dzięki unijnemu wsparciu - opowiadają specjaliści od Eurolekcji
Eurolekcje nie zachęcają do wyjazdu - pokazują, że możnaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Katarzyna Różycka i Łukasz Smogorowski opowiadają o Eurolekcjach (Europejski lunch/Czwórka)
Czytaj także

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji realizuje program Eurodesk Polska, w ramach którego realizowane są Eurolekcje.
- Eurolekcje, euroszanse, eurostudia, europraca i eurowolontariat to tematy, które najbardziej interesuja młodzież - mówi Katarzyna Różycka. - Porady jak wyjechać na wolontariat albo studia za granice, jak zdobyć fundusze na swoje pomysły, lokalne inicjatywy to to, o co najczęściej pytają uczniowie szkół średnich - dodaje.

Program skierowany jest do młodzieży w wieku 17-19 lat. - My nie zachęcamy do wyjazdu na studia, do wolontariatu ani pracy za granicą. Mówimy jak przeprowadzić taki pomysł bezpiecznie, jak się do niego przygotować, jak sprawić aby ten czas za granicą wykorzystać jak najlepiej - mówi gość Czwórki.

- Przykłady rówieśników najlepiej przemawiają do młodych ludzi - dodaje Łukasz Smogorowski. - Młodzież widzi, że tacy sami jak oni robią takie rzeczy, zdobywają na to środki z Unii Europejskiej.
Jak podkreślają goście "Europejskiego lunchu" młodzież interesuje się tym, co wynika z faktu, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, a nie jej politycznym wymiarem.
(pj)