Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 04.02.2017

Zabytki utracone w czasie II wojny światowej powracają do Muzeum Narodowego

Wystawa "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie" prezentuje dzieła odzyskane po ostatniej wojnie, które znajdowały się m.in. na Zamku Fischhorn w Austrii. Gościem rozmowy Magdaleny Ogórek w audycji "Utracone, odzyskane" był Piotr Czyż, kurator wystawy. 

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z pomocą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zaangażowaniu wielu organizacji i osób prywatnych, do Muzeum Narodowego w Warszawie powróciły dzieła zaginione w czasie ostatniej wojny. Są to głównie prace rysunkowe , graficzne artystów polskich i starodruki, ale odzyskane zostały także cenne obrazy reprezentujące sztukę dawną.

Z 16 października 1944 roku zachowała się notatka dyrektora Muzeum Narodowego Stanisława Lorentza, który mówi o tym, że esesman Motitz Arndt przybył do Muzeum Narodowego i potraktował w sposób bezczelny, arogancki i brutalny dzieła sztuki tam zgormadzone. Inny nazistowski dygnitarz Fegelein przejmuje w posiadanie Zamek w Fischhorn w Austrii. W pewnym momencie historie tych dwóch miejsc krzyżują się…

– Po upadku Powstania Warszawskiego, zbiory Muzeum Narodowego, uszczuplone w czasie wojny, znajdowały się w większości jeszcze w skrzyniach. Cześć nich została wywieziona do Zamku Fischhorn. Wśród tych skrzyń znalazły się obiekty, które dzisiaj możemy z powrotem oglądać na wystawie dzieł nabytych ostatnio przez Muzeum. Można zobaczyć na niej również dary i zakupy – powiedział kustosz Muzeum.

Magdalena Ogórek i Piotr Czyż; Foto: PR24/JW Magdalena Ogórek i Piotr Czyż; Foto: PR24/JW

Dzieła w Austrii, jak mówił gość Magdaleny Ogórek, zostały najprawdopodobniej zgruzowane, a 5 maja 1945 roku porzucone przez wojska niemieckie, które tam stacjonowały.

– Nim weszły wojska amerykańskie, okoliczna ludność, poszukiwała tam dzieł sztuki i zdarzało się, że przywłaszczali sobie znalezione tam prace i obiekty – podkreślał gość Polskiego Radia 24. – Większość dzieł powróciła do Muzeum Narodowego za sprawą głównie Bogdana Urbanowicza, który zorganizował całą akcję powrotu prac – wskazywał Piotr Czyż.

Na wystawie można zobaczyć m.in. obrazy Ignacego Łopieńskiego czy Johanna Conrada Seekatza.

Pokaz specjalny potrwa w Muzeum Narodowym w Warszawie do 12 lutego 2017 roku.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadziła Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/dds


____________________

Data emisji: 04.02.2017

Godzina emisji: 13.15