Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 03.10.2021

"Jego kreska w pewnym momencie życia zaczęła się upraszczać". Haber o rysunkach Norwida

- Norwid miał tę cechę, że jego prace miały charakter nieukończony co było przyczynkiem do negatywnego stosunku do nich - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki". Gościem audycji była także Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. 

Cypriana Kamila Norwida znamy jako wybitnego poetę, prozaika, dramatopisarza, eseistę, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu. W 200. rocznicę jego urodzin, w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, prezentowane jest jego inne, mniej znane oblicze: utalentowanego malarza i grafika.

- Mamy jeszcze Lema, Baczyńskiego i Różewicza. Od początku roku staramy się te jubileusze upamiętniać i przypominać tych mistrzów słowa. Przypomnę, że mural z wizerunkiem trzech literatów stanął wcześniej przy stołecznej Patelni, przy stacji Metra Centrum. Teraz mamy kolejne wydarzenie, niezwykłą wystawę poświęconą Norwidowi, a przed nami jeszcze koncerty, płyta i monografia - podkreśliła Joanna Bancerowska.

Attachment-1.jpg
"Miasto na kilka tygodni staje się teatralną stolicą Polski". Pilawska o międzynarodowym festiwalu w Łodzi

"Podróż przez twórczość Norwida"

Na wystawie można zobaczyć 42 prace w tym rysunki, grafiki i akwarele, jego autoportrety, portrety, sceny religijne, rodzajowe i satyryczne, kompozycje symboliczne. Wybrane prace powstawały od lat 40. XIX aż do śmierci Cypriana Kamila Norwida w roku 1883.

- Prace, które pokazujemy powstały na przestrzeni 40 lat. Te wcześniejsze pochodzą z 1845 r., a najpóźniejsze Norwid tworzył w przytułku św. Kazimierza. Rzeczywiście to przygoda ze sztuką i podróż przez jego twórczość, obserwujemy, jak ewoluuje jego kreska, widać bowiem iż ona sama w pewnym momencie zaczyna się upraszczać - mówiła Katarzyna Haber.

Subtelna kreska

Badanie dzieł plastycznych Cypriana Kamila Norwida jest utrudnione, ponieważ uległy one rozproszeniu lub zniszczeniu. Do obiegu aukcyjnego trafiały również falsyfikaty. Przez wiele lat twórczość plastyczna poety znana była jedynie w wąskim kręgu norwidologów. Dopiero od lat dwutysięcznych jest coraz bardziej ceniona i pozytywnie wartościowana ze względu na dobry warsztat, subtelność kreski i ładunek emocjonalny.

Posłuchaj
19:37 _PR24_AAC 2021_10_03-08-35-28.mp3 K. Haber i J. Bancerowska o twórczości C. K. Norwida ("Rozmowa kulturalna")

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Katarzyna Haber (kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki") oraz Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury

Data emisji: 03.10.2021

Godzina: 08:35