Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 30.06.2014

Biegli: Oscar Pistorius nie cierpi na zaburzenia psychiczne

Sąd w stolicy RPA Pretorii wznowił proces znanego niepełnosprawnego biegacza, oskarżonego o morderstwo swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp.
Oscar Pistorius podczas procesu w PretoriiOscar Pistorius podczas procesu w PretoriiPAP/EPA/IHSAAN HAFFEJEE

Wcześniej lekkoatleta przez miesiąc przechodził specjalne testy w szpitalu psychiatrycznym w Pretorii.
Obrona Pistoriusa podkreśla, że ich klient cierpiał na zaburzenia lękowe, gdy 14 lutego 2013 roku doszło do feralnego strzału, który śmiertelnie ranił jego partnerkę. Sportowiec utrzymuje, że wziął Reevę Steenkamp za włamywacza.
Jednak zarówno obrona, jak i prokuratorzy zaakceptowali wyniki raportu psychologów. W dokumencie biegli podkreślają, że Pistorius nie może zostać zwolniony z odpowiedzialności karnej.

(CNN Newsource/x-news)

Biegaczowi za morderstwo grozi kara dożywotniego więzienia. Jeśli zostanie uniewinniony od tego zarzutu, sąd może rozpatrzyć oskarżenie o zabójstwo, za które grozi 15 lat pozbawienia wolności.
Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może startować na olimpiadzie.

IAR/PAP, to

''