migrator migrator 06.03.2010

34. Bieg Piastów dla Czechów (Posłuchaj)

Ponad 2500 osób z 25 krajów wzięło udział w masowym Biegu Piastów w Jakuszycach.
Paulina MaciuszekPaulina Maciuszek (fot.East News)

Mimo kłopotów pogodowych 34.Biegu Piastów doszedł jednak do skutku. W pierwszym dniu zawodów na dystansach 45,5 km oraz 26,5 km rywalizowało na Polanie Jakuszyckiej koło Szklarskiej Poręby ponad 2500 osób z 25 krajów.

Na najdłuższej trasie zwyciężył stylem klasycznym Petr Novak (2:12.35), który wyprzedził czterech rodaków. Szósty był najlepszy z Polaków - Bogusław Gracz (LKS Poroniec). W trzy godziny i cztery minuty 45,5 km pokonał premier Estonii Andrus Ansip, zajmując 282. miejsce.

W gronie kobiet triumfowała uczestniczka igrzysk w Vancouver Kamila Rajdlova przed rodaczką Klarą Moravcovą, Agnieszką Szymańczak (Wilkowice) i olimpijką Pauliną Maciuszek (Rabka Zdrój).

Mimo obfitych opadów śniegu w piątek, organizatorzy zdołali odpowiednio przygotować trasy. "Nie wierzyłem, że to się uda. Wydawało mi się, że zmaganie się z puchem to bezsensowny wysiłek moich pracowników, wspieranych ofiarnie przez Straż Graniczną. Ubijali ratrakiem trasy przez całą noc. Rano, widząc efekty myślałem, że to sen" - powiedział PAP Julian Gozdowski, komandor Biegu Piastów, będącego w Światowej Lidze Biegów Długodystansowych (Worldloppet).

Tuż przed startem wprowadzono jednak nieznaczne korekty na trasach. Skróceniu uległ dystans 50 km do 45,5 km, natomiast o 500 m wydłużono bieg na 26 km.

W niedzielę przewidziano 50 km i 30 km stylem dowolnym.