migrator migrator 21.06.2010

RPA 2010: Hiszpania - Honduras 2:0

Po strzale Davida Villi w 17 minucie Hiszpania objęła prowadzenie 1:0. W 50 minucie znów Villa podwyższył na 2:0. W 62. minucie mógł strzelić trzecią bramkę, ale nie wykorzystał karnego.
David Villa, Fernando TorresDavid Villa, Fernando Torres fot. East News

"Lepiej przegrać na początku niż na końcu mundialu" - mówi trener Hiszpanii Vicente del Bosque.

Piłkarska Hiszpania od kilku dni jest w szoku. Strata punktów ze Szwajcarią (grupa H) była dopiero drugą porażką reprezentacji trenera del Bosque w ostatnich 49 spotkaniach.

"Ten mecz pokazał, że w finałach mistrzostw świata nie ma łatwych potyczek. Każda drużyna może stawić skuteczny opór" - przyznał rezerwowy obrońca Hiszpanów Raul Albiol. Były zawodnik Valencii (obecnie występujący w Realu Madryt) pociesza się jednak wpadkami pozostałych faworytów z Europy.

"Inne czołowe drużyny też nie potrafiły wygrać" - przypomniał Albiol, mając na myśli porażki Francji (0:2 z Meksykiem) i Niemiec (0:1 z Serbią), a także remis Anglii (0:0 z Algierią).

"W historii mundialu często zdarzało się, że silne drużyny przegrywały pierwsze mecze, a na koniec wygrywały cały turniej" - dodał Albiol.

W spotkaniu ze Szwajcarią Vicente del Bosque wystawił w podstawowym składzie tylko jednego napastnika - Davida Villę. Teraz będzie musiał zagrać bardziej ofensywnie, więc prawdopodobnie Sergio Busquetsa od pierwszych minut zastąpi Fernando Torres.

Tymczasem trener reprezentacji Hondurasu Reinaldo Rueda w dalszym ciągu nie może skorzystać ze swojego czołowego napastnika - Davida Suazo (kontuzja). Ma za to do dyspozycji aż trzech braci.

W kadrze Hondurasu są Jerry, Wilson i Johny Palacios (ich najmłodszy brat Edwin został trzy lata temu porwany, a następnie zamordowany przez bandytów). Jerry Palacios zastąpił w ostatniej chwili kontuzjowanego Julio Cesara De Leona.

Obie reprezentacje zagrały ze sobą finałach mistrzostw świata w 1982 roku w Hiszpanii. Wówczas gospodarze zaledwie zremisowali z Hondurasem 1:1.